17 iyulda O‘zbekistonda issiq va chang-to‘zon bo‘ladi
O‘zbekiston gidrometeorologiya xizmati 2025 yil 17 iyul kuni mamlakat hududiga janubdan issiq havo oqimlari kirib kelishini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu kun Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3–8 metr/sekund tezlikda esadi.
Harorat kechasi 22 dan 24 darajagacha, kunduzi esa 38 dan 40 darajagacha ko‘tariladi. Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatlarida havo asosan bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Shamol sharqdan 9–14 metr/sekund tezlikda esib, ayrim hududlarda chang-to‘zon yuzaga kelishi mumkin. Harorat kechasi 24 dan 29 darajagacha, kunduzi 38 dan 43 darajagacha bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlari hududida havo biroz bulutli, yog‘ingarchilik yo‘q. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13–18 metr/sekundgacha kuchayadi.
Chang-to‘zon kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 23 dan 28 darajagacha, cho‘l hududlarida ayrim joylarda 30 darajagacha ko‘tariladi.
Kunduzi harorat 38 dan 43 darajagacha bo‘ladi. Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo biroz bulutli, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esib, ba’zi joylarda 13–18 metr/sekundgacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 21 dan 26 darajagacha, kunduzi 36 dan 41 darajagacha ko‘tariladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli, yog‘ingarchilik bo‘lmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13–18 metr/sekundgacha kuchayishi, chang-to‘zon yuzaga kelishi mumkin.
Harorat kechasi 23 dan 28 darajagacha, kunduzi 39 dan 44 darajagacha bo‘ladi. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan 5–10 metr/sekund tezlikda esadi. Harorat kechasi 20 dan 25 darajagacha, kunduzi 35 dan 40 darajagacha bo‘ladi.
Respublikaning tog‘oldi va tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 metr/sekund tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13–18 metr/sekundgacha kuchayishi mumkin.
Harorat kechasi 19 dan 24 darajagacha, kunduzi 30 dan 35 darajagacha bo‘ladi. Umuman olganda, mamlakatda issiq va quruq ob-havo saqlanadi, aholiga issiqdan ehtiyotkorlik bilan foydalanish tavsiya etiladi.

17 июля в Узбекистане будет жарко и пыльная буря
Узбекская гидрометеорологическая служба сообщила, что 17 июля 2025 года в страну с юга поступят теплые воздушные массы. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этот день в Ташкенте погода будет немного облачной, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 3–8 метров в секунду.
Температура ночью поднимется до 22–24 градусов, а днем до 38–40 градусов. В Каракалпакстане и Хорезмской области погода будет в основном облачной, местами изменчивой, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 9–14 метров в секунду, в некоторых районах возможны пыльные бури. Температура ночью составит 24–29 градусов, а днем 38–43 градуса.
На территории Бухарской и Навоийской областей погода будет немного облачной, осадков не будет. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду, в некоторых местах усилится до 13–18 метров в секунду.
Возможны пыльные бури. Температура ночью составит 23–28 градусов, в пустынных районах местами поднимется до 30 градусов.
Днем температура будет 38–43 градуса. В Ташкенте, Сырдарье, Джизаке и Самарканде погода будет немного облачной, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду, в некоторых местах возможны порывы до 13–18 метров в секунду. Температура ночью составит 21–26 градусов, а днем 36–41 градус.
В Кашкадарье и Сурхандарье погода будет немного облачной, осадков не будет. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду, в некоторых местах возможны порывы до 13–18 метров в секунду, возможны пыльные бури.
Температура ночью составит 23–28 градусов, а днем 39–44 градуса. В Андижане, Намангане и Фергане погода будет немного облачной, местами изменчивой, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью 5–10 метров в секунду. Температура ночью составит 20–25 градусов, а днем 35–40 градусов.
В предгорных и горных районах республики погода будет немного облачной, местами изменчивой, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7–12 метров в секунду, в некоторых местах возможны порывы до 13–18 метров в секунду.
Температура ночью составит 19–24 градуса, а днем 30–35 градусов. В целом, в стране сохранится жаркая и сухая погода, населению рекомендуется осторожно относиться к жаре.