2025-yilning ikkinchi choragida O‘zbekistonda ichki yuk tashish xizmatlari tariflari o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 37 foizga oshgani ma’lum bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda ATI Xalqaro yuk tashish birjasi xabar berdi. Tahlilchilar ta’kidlashicha, ichki yuk tashish bozorida faoliyat sezilarli darajada ko‘paygan.
Butun mamlakat bo‘ylab yuk yetkazib berish bo‘yicha arizalar soni o‘tgan yilga nisbatan 73 foizga oshgan. Davlat statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning dastlabki besh oyida transport xizmatlari bozori 14 foizga o‘sib, 70,7 trillion so‘mga yetgan.
Eksport yuk tashish tariflari esa o‘tgan yil darajasida saqlanib qolgan. Shunga qaramay, xorijga yuk jo‘natish bo‘yicha arizalar soni chorak yakunlariga ko‘ra 89 foizga oshgan.
Eng katta o‘sish Rossiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Belarus yo‘nalishlarida qayd etilgan. Import yuk tashish arizalari soni o‘tgan yilga nisbatan 34 foizga oshgan bo‘lsa-da, oldingi chorakka nisbatan 15 foizga kamaygan.
Tashuvchilar tomonidan qo‘llanilayotgan tariflar esa barqarorligicha saqlanmoqda. Umuman olganda, ichki yuk tashish bozorida narxlar va faoliyat darajasi oshgani kuzatilmoqda.

Тарифы на внутренние грузоперевозки увеличились на 37 процентов
Во втором квартале 2025 года в Узбекистане тарифы на услуги внутренней грузоперевозки увеличились на 37 процентов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщила Международная биржа грузоперевозок ATI. Аналитики отмечают, что активность на рынке внутренних грузоперевозок значительно возросла.
Количество заявок на доставку грузов по всей стране увеличилось на 73 процента по сравнению с прошлым годом. Согласно данным Государственного комитета статистики, в первые пять месяцев 2025 года рынок транспортных услуг вырос на 14 процентов и достиг 70,7 триллиона сумов.
Тарифы на экспортные грузоперевозки остались на уровне прошлого года. Тем не менее, количество заявок на отправку грузов за границу по итогам квартала увеличилось на 89 процентов.
Наибольший рост зафиксирован по направлениям Россия, Казахстан, Кыргызстан и Беларусь. Хотя количество заявок на импортные грузоперевозки увеличилось на 34 процента по сравнению с прошлым годом, оно снизилось на 15 процентов по сравнению с предыдущим кварталом.
Тарифы, применяемые перевозчиками, остаются стабильными. В целом наблюдается рост цен и уровня активности на рынке внутренних грузоперевозок.