Cherchesov: o‘yinda ko‘proq ijodkorlik kerak
«Ахмат» жамоаси бош мураббийи Станислав Черчесов «Матч ТВ»га «Крылья Советов» билан ўйиндан кейин ўз фикрларини билдирди. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Унга кўра, ўйин натижаси маъқул келган, ўйинчиларнинг ўзини бериши ҳам яхши бўлган. Бироқ ўйинда бираз кўпроқ ижодкорлик кераклиги таъкидланди.
Чунки жамоа кўп йўқотишлар қилган, иштиёқ ва ҳаракат бор, лекин асосан тикланиш билан шуғулланишган, машғулотлар кам бўлган. Энди эса 4-5 кун давомида машғулотлар ўтказиш режалаштирилмоқда.
Ҳозирча жамоа тикланиш, назарий билимлар ва тактик фишкалар устида ишламоқда. Мураббий жамоа яхши ҳаракат қилганини ва ўйин олдидан ғалаба учун курашишини таъкидлади.
Шунингдек, жамоа яратган имкониятларни самарали фойдалангани мамнунлик уйғотади. Психологик жиҳатдан ҳам жамоа осонлашган, шунинг учун гол уриш осонлашган.
Мураббий ўз гуруҳининг ишини яхши бажарганини, уларнинг маслаҳатларга амал қилиши жамоа учун муҳим эканини қайд этди. Учрашув жуда мураккаб ўтган, учиш ва сунъий майдон таъсири бўлган бўлиши мумкин.
Жамоада айрим позицияларда ўзгариш киритиш имконияти камлиги сабабли, барча кучлар сафарбар этилади. Охирида рақиб жамоа бир гол уришга муваффақ бўлган.
Бу ҳолатда жамоа бироз эътиборсизлик қилган ёки рақиб жамоа аъло даражада ўйнаган. Мураббий голни ва стандарт вазиятларини алоҳида кўриб чиқиш кераклигини таъкидлади.
Ҳар қандай стандарт вазиятда ҳимоячи тез ва тўғри ҳаракат қилиши зарур. Голни қабул қилиш нохуш бўлса-да, бундай ҳолатлар бўлиши мумкинлиги тан олинди.

Черчесов: в игре нужно больше креативности
Главный тренер команды «Ахмат» Станислав Черчесов поделился своими мыслями после матча с «Крыльями Советов» в интервью «Матч ТВ». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, результат игры устроил, а самоотдача игроков была хорошей. Однако он отметил, что в игре требуется немного больше креативности.
Потому что команда много потеряла, есть желание и движение, но в основном занимались восстановлением, тренировок было мало. Сейчас планируется провести тренировки в течение 4-5 дней.
В настоящее время команда работает над восстановлением, теоретическими знаниями и тактическими нюансами. Тренер подчеркнул, что команда хорошо двигалась и перед игрой боролась за победу.
Кроме того, радует, что команда эффективно использовала созданные возможности. Психологически команда стала легче, поэтому забивать голы стало проще.
Тренер отметил, что его группа хорошо справилась со своей работой, а выполнение их рекомендаций важно для команды. Встреча была очень сложной, возможно, повлияли перелёт и искусственное поле.
Из-за ограниченных возможностей для изменений на некоторых позициях мобилизуются все силы. В итоге соперник сумел забить один гол.
В этой ситуации команда проявила некоторую невнимательность или соперник сыграл на высоком уровне. Тренер подчеркнул необходимость отдельно проработать голы и стандартные положения.
При любом стандартном положении защитник должен действовать быстро и правильно. Хотя пропускать гол неприятно, признаётся, что такие ситуации могут случаться.