Angliya chempionatining yangi mavsumining birinchi tur o‘yinida "Chelsi" va "Kristal Pelas" jamoalari o‘rtasidagi bahsda yarim himoyachi Eberechi Ezening goliga norozi qaror qabul qilindi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
O‘yinning 14-daqiqasida Eze taxminan 17 metr masofadan kuchli va aniq zarba bilan to‘pni darvoza to‘riga yo‘lladi. Biroq hakamlar VAR texnologiyasi yordamida qoida buzilganini aniqlab, bosh hakamga videoyozuvni ko‘rishni tavsiya qilishdi.
Qayta ko‘rib chiqish natijasida gol bekor qilindi. Sababi shundaki, zarba berilishidan oldin "Chelsi" jamoasining himoyachilari devor hosil qilib, raqib futbolchi Gexi shu devorga yaqin joylashgandi.
Qoidalarga ko‘ra, raqib futbolchilar himoya devoridan kamida bir metr uzoqlikda bo‘lishi shart. Hozirda "Chelsi" va "Kristal Pelas" o‘rtasidagi o‘yin davom etmoqda.

Гол Челси был отменён из-за нарушения правил защитником
В матче первого тура нового сезона чемпионата Англии между командами "Челси" и "Кристал Пэлас" было принято спорное решение об отмене гола полузащитника Эберечи Эзе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
На 14-й минуте игры Эзе с примерно 17 метров мощным и точным ударом отправил мяч в сетку ворот. Однако судьи с помощью технологии VAR выявили нарушение правил и рекомендовали главному арбитру просмотреть видеоповтор.
По результатам повторного просмотра гол был отменён. Причина в том, что перед ударом защитники "Челси" выстроили стенку, а игрок соперника Гэхи находился слишком близко к этой стенке.
Согласно правилам, игроки соперника должны находиться как минимум в одном метре от защитной стены. В настоящее время матч между "Челси" и "Кристал Пэлас" продолжается.