FIFA klub jahon chempionati formatini o‘zgartiradi
FIFA klub jahon chempionati formatini o‘zgartirishni rejalashtirmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda Guardian nashri xabar berdi. Manbaga ko‘ra, hozirgi to‘rt yilda bir marta o‘tkaziladigan musobaqa endi har ikki yilda bir marta bo‘lib o‘tishi mumkin.
O‘zgarishlar 2029 yildan boshlab joriy etilishi kutilmoqda. Shuningdek, musobaqada ishtirok etuvchi jamoalar sonini 32 dan 48 gacha oshirish taklif qilinmoqda.
So‘nggi turnir ayni yil yozda AQShdagi futbol stadionlarida o‘tkazildi. Final o‘yinida Londonning “Chelsi” jamoasi Fransiyaning “PSJ” klubi bilan kuch sinashdi.
G‘olib sifatida Angliya klubi 3:0 hisobida g‘alaba qozondi. Ushbu o‘zgarishlar klub jahon chempionatining yanada qiziqarli va raqobatbardosh bo‘lishini ta’minlashga qaratilgan.
FIFAning yangi rejasi futbol ixlosmandlari uchun ko‘proq imkoniyatlar yaratadi va musobaqaning nufuzini oshiradi.

FIFA изменит формат клубного чемпионата мира
Об этом также сообщает издание Guardian. По данным источника, нынешний турнир, который проводится раз в четыре года, теперь может проходить раз в два года.
Ожидается, что изменения вступят в силу с 2029 года. Также предлагается увеличить количество команд-участников с 32 до 48.
Последний турнир прошёл этим летом на футбольных стадионах США. В финале команда «Челси» из Лондона встретилась с клубом «ПСЖ» из Франции.
В качестве победителя английский клуб одержал победу со счётом 3:0. Эти изменения направлены на то, чтобы сделать клубный чемпионат мира более интересным и конкурентоспособным.