Pari NN Premer Ligada ilk g‘alabasini qo‘lga kiritdi
Kubok bosqichi uchun Rossiya Premer Ligasi jamoalari bu hafta o‘yin o‘tkazmaydi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Shu sababli Premer Liga doirasidagi o‘yinlar faqat dushanba va juma kunlariga rejalashtirilgan. Beshinchi turda "Pari NN" va "Dinamo" Makhachkala jamoalari o‘ynadi.
Uchrashuv Nizhniy Novgorod, Qozon yoki Grozniyda emas, balki Saransk shahrida bo‘lib o‘tdi. "Pari NN" jamoasi ketma-ket to‘rt mag‘lubiyatdan so‘ng bu o‘yinga tayyorlandi.
Biroq, avvalgi haftada Kubokda ular "Rostov" jamoasini mag‘lub etib, g‘alaba shodligini his qilishdi. "Dinamo" Makhachkala esa mavsumda faqat bir marta, birinchi turda "Spartak"dan yutqazgan edi.
Ammo Kubokda ular "Spartak"ni mag‘lub etishga muvaffaq bo‘lishdi. Shuningdek, "Pari NN" jamoasi Rossiya Kubogi guruh bosqichining birinchi turida Dag‘iston poytaxti jamoasidan g‘alaba qozongan.
Uchrashuv Kaspiyda 1:0 hisobida yakunlangan edi. Saranskda esa o‘yinning dastlabki daqiqalarida Mrezig uzoqdan zarba berdi, ammo to‘p aniq ketmadi.
Mezbonlar orasida ayniqsa Olusegun faol edi. Olusegun to‘pni boshqarib, hujumchilardan oldinda edi, biroq darvozaga zarba berish uchun qulay sharoit topa olmadi va to‘pni oyoq barmoqlari bilan tepishga urindi, ammo xavfli vaziyat yuzaga kelmadi.
Makhachkala jamoasi esa hujumlarni davom ettirdi. Sundukov chap qanotdan pas berdi, Ivlev to‘pni Dzhavadga yo‘naltirdi, u chap tomondan past zarba berdi, ammo to‘p darvozabon Medvedev tomonidan ushlab olindi.
O‘yinning 15-daqiqasida "Dinamo" darvozaboni Magomedov uzoqdan berilgan zarbani to‘xtata olmadi. Boselli zarbasi kutilmagan tarzda darvoza tarmog‘iga kirdi va hisob 1:0 ga o‘zgardi.
Makhachkala jamoasi standart vaziyatlarda muvaffaqiyatsiz edi. Masalan, Agalarov burchak zarbasidan bosh bilan zarba berdi, ammo to‘p darvozadan o‘tib ketdi.
Dzhavad esa jarima zarbasini aniq yo‘naltira olmadi. Olusegun hujumda xavfli vaziyat yaratishi mumkin edi, agar u Boselli tomonidan berilgan pasni ushlab olsa.
Mrezig chap qanotdan aniq uzatma berdi, Aleksandrov bosh bilan zarba berishga harakat qildi, ammo muvaffaqiyatsiz bo‘ldi. Azzi esa Kastyillo bilan raqobatda g‘olib chiqib, to‘pni darvoza ustuniga urdi.
Makhachkala jamoasi bir necha daqiqadan so‘ng hisobni tenglashtirgan ko‘rinish berdi, ammo hakamlar video ko‘rib chiqish natijasida gol bekor qilindi. Sababi, Mrezig hujumda qo‘l bilan o‘ynagan edi.
Keyin esa hisob 2:0 ga o‘zgardi. Shumahov chap qanotda to‘pni yo‘qotdi, Boselli uni qo‘lga kiritdi va Shnaptsov tomonidan berilgan uzatmani Olusegun darvozaga aniq yo‘naltirdi.
Ikkinchi bo‘limda "Dinamo" ko‘proq pozitsion hujumlarni amalga oshirdi, ammo "Pari NN" jamoasi yaxshi himoyalandi va raqiblarning aniq zarbalari yetishmadi. Agalarov Aleksandrov oyog‘i orasidan xavfli pas berdi, ammo to‘p Mastyuriga yetib bormadi.
Mastyuri ba’zan to‘pni uzoqroqda ushlab turdi, Serderov esa tor maydonda chalkashib, zarbalarni aniq bera olmadi. Nizhniy Novgorodliklar hisobni kattalashtirish imkoniyatini ham yaratishdi.
Olusegun tezkor hujumda o‘ng qanotdan uzatma berdi, ammo Grulyov to‘pga yetib bormadi. Keyin Azzi to‘pni ushlab olib, uni yo‘qotdi, ammo Ermakov zarbasi darvozaga tegmadi.
Boshqa bir necha zarba ham "Dinamo" darvozasiga yetib bormadi. O‘yinning qo‘shimcha vaqtida mezbonlarni Medvedev uzoqdan berilgan zarbani qaytarib qutqardi.
Shu tariqa uchrashuv 2:0 hisobida yakunlandi. "Pari NN" Premer Ligada ilk bor g‘alaba qozondi va Kubokdagi muvaffaqiyat bilan birga ketma-ket ikkinchi g‘alabasini nishonladi.

Pari NN одержал первую победу в Премьер-лиге
Команды Российской Премьер-лиги на этой неделе не проводят игры в Кубковом этапе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По этой причине матчи в рамках Премьер-лиги запланированы только на понедельник и пятницу. В пятом туре сыграли команды "Пари НН" и "Динамо" Махачкала.
Встреча прошла не в Нижнем Новгороде, Казани или Грозном, а в городе Саранск. Команда "Пари НН" готовилась к этой игре после четырёх подряд поражений.
Однако на прошлой неделе в Кубке они одержали победу над "Ростовом" и испытали радость победы. "Динамо" Махачкала в сезоне проиграло только один раз — в первом туре "Спартаку".
Тем не менее, в Кубке им удалось обыграть "Спартак". Также команда "Пари НН" выиграла в первом туре группового этапа Кубка России у команды из столицы Дагестана.
Матч на Каспии завершился со счётом 1:0. В Саранске в первые минуты игры Мрезиг нанес дальний удар, но мяч пошёл неточно.
Особенно активным среди хозяев был Олусегун. Он контролировал мяч, находясь впереди нападающих, но не смог найти удобную позицию для удара по воротам и пытался подбить мяч пальцами ноги, однако опасной ситуации не возникло.
Команда Махачкалы продолжала атаки. Сундуков сделал пас с левого фланга, Ивлев направил мяч Джаваду, который нанес низкий удар с левого края, но мяч был пойман вратарём Медведевым.
На 15-й минуте вратарь "Динамо" Магомедов не смог отразить дальний удар. Удар Бозелли неожиданно залетел в сетку ворот, и счёт изменился на 1:0.
Команда Махачкалы была неудачна при стандартных положениях. Например, Агаларов головой пробил со штрафного, но мяч прошёл мимо ворот.
Джават не смог точно направить штрафной удар. Олусегун мог создать опасный момент в атаке, если бы поймал пас от Бозелли.
Мрезиг сделал точную передачу с левого фланга, Александров пытался пробить головой, но безуспешно. Аззи выиграл борьбу у Кастильо и пробил в штангу.
Через несколько минут команда Махачкалы казалась сравнявшей счёт, но после просмотра видео судьи отменили гол. Причина — Мрезиг сыграл рукой в атаке.
Затем счёт стал 2:0. Шумахов потерял мяч на левом фланге, Бозелли завладел им и точной передачей от Шнапцова Олусегун направил мяч в ворота.
Во втором тайме "Динамо" чаще проводило позиционные атаки, но "Пари НН" хорошо оборонялся, и у соперников не было точных ударов. Агаларов сделал опасный пас между ног Александрова, но мяч не дошёл до Мастюри.
Мастюри иногда держал мяч слишком далеко, Сердеров запутался в узком пространстве и не смог точно пробить. Нижегородцы также создали возможность увеличить счёт.
Олусегун в быстрой атаке сделал передачу с правого фланга, но Грюлёв не успел до мяча. Затем Аззи завладел мячом, но потерял его, а удар Ермакова не попал в ворота.
Ещё несколько ударов не достигли ворот "Динамо". В добавленное время Медведев спас хозяев, отразив дальний удар.
Таким образом, матч завершился со счётом 2:0. "Пари НН" одержал первую победу в Премьер-лиге и вместе с успехом в Кубке отпраздновал вторую подряд победу.