Ekspertlar Kazartsevning penaltilarini tanqid qildi
Rossiya futbol ittifoqining ekspert-hakamikomissiyasi Premyer-liga doirasida CSKA va Akron jamoalari o‘rtasidagi uchrashuvda hakam Vasiliy Kazartsevning ikki qarorini baholadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ekspertlar xulosalari Rossiya futbol ittifoqi rasmiy saytida e’lon qilindi. Birinchi holat 57-daqiqada Akron darvozasiga belgilangan penalti haqida bo‘lib, komissiya Kazartsevning qarorini xato deb topdi.
Komissiyaning fikricha, Bokuyevning qo‘liga to‘p tegishi jazolanadigan holat emas. Ikki futbolchi to‘pga sakrab uringan, hujumchi to‘pga tegib, keyin to‘p himoyachi qo‘liga teggan.
Qo‘l tabiiy holatda bo‘lib, uning joylashuvi futbolchining harakatiga mos kelgan. Bundan tashqari, masofa ham kichik bo‘lgan.
Ikkinchi holatda esa 68-daqiqada CSKA darvozasiga penalti belgilamaslik to‘g‘risidagi qaror ekspertlar tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Kurgovoyning qo‘liga to‘p tegishi jazolanmasligi aytildi, chunki qo‘l pastda, tabiiy holatda va tanaga yaqin joylashgan edi.

Эксперты раскритиковали пенальти Казарцева
Экспертно-судейская комиссия Российского футбольного союза оценила два решения судьи Василия Казарцева в матче Премьер-лиги между ЦСКА и «Акроном». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Выводы экспертов опубликованы на официальном сайте Российского футбольного союза. Первый случай касался пенальти, назначенного на 57-й минуте в ворота «Акрона», комиссия признала решение Казарцева ошибочным.
По мнению комиссии, касание мяча рукой Бокуева не является нарушением, подлежащим наказанию. Два футболиста прыгали за мячом, нападающий коснулся мяча, а затем мяч попал в руку защитника.
Рука находилась в естественном положении и её расположение соответствовало движению игрока. Кроме того, расстояние было небольшим.
Во втором случае, на 68-й минуте, решение не назначать пенальти в ворота ЦСКА было поддержано экспертами. Было отмечено, что касание мяча рукой Кургового не подлежит наказанию, так как рука была опущена, находилась в естественном положении и близко к телу.
Мяч же был нанесён с короткого расстояния. В конце матча команда ЦСКА победила «Акрон» со счётом 3:1.