Malyishev legionerlar sonini kamaytirish g‘oyasini qo‘llab-quvvatladi
Oleg Malyishev, poytaxt Spartak klubi bosh direktori, O‘zbekiston sport vazirligining chet ellik futbolchilarga qo‘yiladigan limitni kuchaytirish bo‘yicha rejalari haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U yosh futbolchilarni tarbiyalashga oid g‘oyalar to‘g‘ri ekanini ta’kidladi, biroq endi aniq qarorlar asosida harakat qilish zarurligini aytdi. Oldin e’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, klubning mavsum uchun ro‘yxatiga kiritiladigan xorijlik futbolchilar soni 13 tadan 10 taga qisqartiriladi.
Maydondagi legionerlar soni esa 8 tadan 5 taga kamaytirilishi rejalashtirilgan. Bu o‘zgarishlar bosqichma-bosqich amalga oshiriladi.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, bu limit Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqiga a’zo davlatlar, jumladan Armaniston, Belarus va boshqa mamlakatlar futbolchilariga taalluqli emas. Bu qaror mamlakat futbolining rivojlanishi va yosh iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan muhim qadam sifatida baholanmoqda.

Малышев поддержал идею сокращения числа легионеров
Олег Малышев, генеральный директор столичного клуба Спартак, высказался о планах Министерства спорта Узбекистана ужесточить лимит на иностранных футболистов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он подчеркнул, что идеи по воспитанию молодых футболистов правильные, однако теперь необходимо действовать на основе конкретных решений. Согласно ранее опубликованной информации, количество иностранных футболистов, включаемых в заявку клуба на сезон, будет сокращено с 13 до 10.
Количество легионеров на поле планируется уменьшить с 8 до 5. Эти изменения будут внедряться поэтапно.
Особо следует отметить, что данный лимит не распространяется на футболистов из стран-членов Евразийского экономического союза, включая Армению, Беларусь и другие страны. Это решение рассматривается как важный шаг, направленный на развитие футбола в стране и поддержку молодых талантов.