Ponomaryov: Sobiq davrda terma jamoada raqobat kuchli edi
O‘tgan yillarda taniqli bo‘lgan futbolchi Vladimir Ponomaryov Rossiya milliy terma jamoasining hozirgi tarkibi haqida fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi vaqtda terma jamoani shakllantirish qiyinlashgan, chunki ko‘plab klublarda xorijlik, xususan, braziliyalik futbolchilar o‘ynamoqda. Masalan, Sankt-Peterburgdagi jamoada, CSKA va Krasnodar klublarida, shuningdek, Spartak jamoasida braziliyalik futbolchilar yetakchilik qilmoqda.
Sobiq ittifoq davrida esa har bir pozitsiyada kamida uchta raqobatchi bo‘lgan, bu esa jamoa ichidagi raqobatni kuchaytirgan. Hozir esa bunday raqobat darajasi yo‘q.
Vladimir Ponomaryovning fikricha, bu holat terma jamoaning umumiy darajasiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Shuningdek, eslatib o‘tamiz, 4 sentyabr kuni Rossiya milliy terma jamoasi Moskvada Iordaniya terma jamoasi bilan o‘yin o‘tkazadi.
7 sentyabrda esa Valeriy Karpinning shogirdlari Qatarga qarshi safarda maydonga tushadi. Yaqinda ushbu o‘yinlarda ishtirok etadigan futbolchilarning yakuniy ro‘yxati e’lon qilindi.
Ushbu uchrashuvlar milliy terma jamoaning kelajakdagi muvaffaqiyatlari uchun muhim ahamiyatga ega hisoblanadi. Mutaxassislar va muxlislar jamoaning tarkibini diqqat bilan kuzatib bormoqda.

Пономарёв: В прежние времена конкуренция в сборной была сильной
Известный футболист Владимир Пономарёв высказал своё мнение о нынешнем составе сборной России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, сейчас формировать сборную стало сложнее, так как во многих клубах играют иностранные, в частности бразильские футболисты. Например, в команде Санкт-Петербурга, ЦСКА и Краснодаре, а также в Спартаке лидируют бразильские игроки.
В советское время на каждой позиции было как минимум три конкурента, что усиливало конкуренцию внутри команды. Сейчас такого уровня конкуренции нет.
По мнению Владимира Пономарёва, эта ситуация негативно сказывается на общем уровне сборной. Также напоминаем, что 4 сентября сборная России проведёт матч в Москве против сборной Иордании.
7 сентября подопечные Валерия Карпина выйдут на поле в гостевом матче против Катара. Недавно был объявлен окончательный список футболистов, которые примут участие в этих играх.
Эти встречи имеют важное значение для будущих успехов национальной сборной. Специалисты и болельщики внимательно следят за составом команды.