Rossiya chempionati o‘yinlarida hakam sifatida faoliyat yuritgan Igor Fedotov, Moskva “Spartak”i va “Sochi” jamoalari o‘rtasidagi o‘yinda ishlagan hakam Ivan Abrosimovning ishini baholadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu o‘yin Rossiya Premyer Ligasi 7-turiga to‘g‘ri kelib, “Spartak” 2:1 hisobida g‘alaba qozondi. O‘yinning 15-daqiqasida Abrosimov “Spartak” futbolchisi Nail Umyarovga qizil kartochka ko‘rsatdi.
Fedotovning fikricha, bu qaror asossiz bo‘lib, Umyarov raqibga qasddan zarar yetkazmagan, faqat to‘p uchun harakat qilgan. O‘yinning oxirgi daqiqalarida hakam “Sochi” darvozasiga belgilanishi lozim bo‘lgan penaltini tayinlamadi.
Bu holatda ham Fedotov hakamning jasorat yetishmasligini ta’kidladi. Hozirda “Spartak” 11 ochko bilan musobaqa jadvalida oltinchi o‘rinda turibdi, “Sochi” esa 1 ochko bilan so‘nggi, o‘n oltinchi o‘rinda joylashgan.
Fedotovning baholari hakamlik faoliyatidagi ayrim kamchiliklarga e’tibor qaratadi va kelgusida hakamlarning qarorlarini yanada adolatli va aniq qilish zarurligini ko‘rsatadi.

Федотов критиковал судейские решения Абросимова
Игорь Федотов, работавший судьёй на матчах чемпионата России, оценил работу судьи Ивана Абросимова, который обслуживал игру между московским «Спартаком» и «Сочи». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Этот матч пришёлся на 7-й тур Российской Премьер-Лиги, в котором «Спартак» одержал победу со счётом 2:1. На 15-й минуте Абросимов показал красную карточку игроку «Спартака» Наилю Умярову.
По мнению Федотова, это решение было необоснованным, так как Умяров не наносил умышленного вреда сопернику, а лишь боролся за мяч. В последние минуты игры судья не назначил пенальти в ворота «Сочи», который должен был быть назначен.
В этом случае Федотов также отметил недостаток смелости у судьи. В настоящее время «Спартак» с 11 очками занимает шестое место в турнирной таблице, а «Сочи» с 1 очком находится на последнем, шестнадцатом месте.
Оценки Федотова обращают внимание на некоторые недостатки в судейской деятельности и показывают необходимость делать решения судей в будущем более справедливыми и точными.