Germaniya Futbol Ligasi (DFL)ning umumiy yig‘ilishi 3 sentyabr kuni bo‘lib o‘tadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Shunga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida Germaniya federal kansleri Fridrix Merts "50+1" qoidasi tarafdori ekanligini qat’iy bildirdi. Ushbu qoida shundan iboratki, klub aksiyalarining kamida 50 foizidan bittasi muxlislar tasarrufida bo‘lishi kerak.
Bu tartib jamoalarning to‘liq nazoratini tashqi investorlarning qo‘lga kiritishining oldini oladi. Merts bu qoidaga oid munozaralar haqida xabardor ekanligini aytdi.
U o‘z fikrida qat’iy turib, klublarga bo‘lgan mustahkam bog‘liqlik muhimligini ta’kidladi. Garchi bu qoidalar ayrim cheklovlarni keltirib chiqarayotgan bo‘lsa-da, ayniqsa Yevropadagi boshqa klublar bilan raqobatda, ularning ahamiyati saqlanib qoladi.
So‘nggi paytlarda "50+1" qoidasi asosan antimonopol qonunchilik bilan mosligi hamda "Bayer" va "Volfsburg" kabi klublar uchun istisnolar haqida muhokama qilindi. Bu masalalar futbol sohasida adolat va raqobatbardoshlikni ta’minlash uchun muhim hisoblanadi.

Мерц защитил правило 50+1 в немецком футболе
Общее собрание Немецкой футбольной лиги (DFL) состоится 3 сентября. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В процессе подготовки к этому событию федеральный канцлер Германии Фридрих Мерц твердо заявил о своей поддержке правила "50+1". Это правило предусматривает, что не менее 50 процентов плюс одна акция клуба должны находиться в собственности болельщиков.
Это положение предотвращает полный контроль команд со стороны внешних инвесторов. Мерц отметил, что осведомлен о дискуссиях, связанных с этим правилом.
Он твердо выразил мнение о важности прочной связи клубов с болельщиками. Несмотря на то, что эти правила вводят некоторые ограничения, особенно в конкуренции с другими европейскими клубами, их значимость сохраняется.
В последнее время правило "50+1" обсуждается в контексте соответствия антимонопольному законодательству, а также исключений для таких клубов, как "Байер" и "Вольфсбург". Эти вопросы считаются важными для обеспечения справедливости и конкурентоспособности в футболе.