Rossiyaning jahon futboliga qaytishi siyosiy kelishuvga bog‘liq
Mashhur sport sharhlovchisi Dmitriy Guberniev Rossiya futboliga nisbatan qo‘llanayotgan sanksiyalar haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Rossiyani jahon futboliga qaytarish faqat siyosiy darajada kelishuvlarga erishilgandan keyin mumkin bo‘ladi. Gubernievning ta’kidlashicha, avvalo keng ko‘lamli siyosiy kelishuvlar bo‘lishi lozim, so‘ngra sport maydoniga ruxsat berilishi kerak.
Ayrim sport turlari siyosatdan mustaqil bo‘lsa-da, biatlon, futbol va chang‘i sporti to‘liq siyosiy holatlarga bog‘liqdir. Shuningdek, Guberniev UEFA prezidenti Aleksander Cheferinning Rossiya jamoalarini chetlashtirishga qarshi fikrlarini tan olmadi.
Cheferin Rossiya jamoalarining musobaqalardan chetlatilishiga qarshi chiqdi. Oldinroq Rossiya terma jamoasi bosh murabbiyi Valeriy Karpin ham rasmiy musobaqalarga qaytish imkoniyati faqat harbiy harakatlar tugagach yuzaga kelishini ma’lum qilgan edi.
Shu sababli, siyosiy muammolar hal qilinmaguncha, Rossiyaning xalqaro sport maydoniga to‘liq qaytishi qiyin bo‘ladi.

Возвращение России в мировой футбол зависит от политической договорённости
Известный спортивный комментатор Дмитрий Губерниев высказался о санкциях, применяемых к российскому футболу. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, возвращение России в мировой футбол возможно только после достижения политических соглашений. Губерниев подчеркнул, что сначала должны быть широкомасштабные политические договоренности, а затем можно разрешать выход на спортивные площадки.
Хотя некоторые виды спорта независимы от политики, биатлон, футбол и лыжный спорт полностью зависят от политической ситуации. Также Губерниев не признал мнение президента УЕФА Александра Чеферина, выступающего против отстранения российских команд.
Чеферин выступил против отстранения российских команд от соревнований. Ранее главный тренер сборной России Валерий Карпин также заявил, что возможность возвращения к официальным соревнованиям появится только после окончания военных действий.
Поэтому, пока политические проблемы не будут решены, полное возвращение России на международную спортивную арену будет затруднено.