Sobiq “Spartak” futbolchisi Emmanuel Emenike Rossiyada o‘tkazgan yillarini iliq xotiralar bilan esladi va Rossiya jamoalari hamda milliy terma jamoaning xalqaro maydonga tez orada qaytishiga umid bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya uning uchun alohida mamlakat bo‘lib qolmoqda va yirik musobaqalarda milliy jamoani ko‘rish uning samimiy orzusidir. Emenike Metaratings nashriga bergan intervyusida Rossiyani o‘z uyi deb atadi va bu davlatga juda iliq munosabatda ekanligini ta’kidladi.
Shuningdek, u Rossiyaning xalqaro arenaga imkon qadar tezroq qaytishini intizorlik bilan kutayotganini bildirdi. Eslatib o‘tamiz, 2022 yildan buyon Rossiyaning futbol klublari va terma jamoalari FIFA hamda UEFA tomonidan tashkil etiladigan musobaqalardan chetlatilgan.
Bu holat xalqaro futbol hamjamiyatida yuzaga kelgan siyosiy vaziyat sababli yuzaga kelgan va hozirgi kunga qadar davom etmoqda. Futbol ixlosmandlari va mutaxassislar Rossiyaning xalqaro maydonga qaytishi futbol rivoji uchun muhim deb hisoblashadi.

Эммануэль Эменике ждет возвращения России в футбол
Бывший футболист «Спартака» Эммануэль Эменике тепло вспомнил годы, проведённые в России, и выразил надежду на скорое возвращение российских клубов и национальной сборной на международную арену. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, Россия остаётся для него особой страной, и видеть национальную команду на крупных турнирах — его искренняя мечта. В интервью изданию Metaratings Эменике назвал Россию своим домом и подчеркнул своё тёплое отношение к этой стране.
Также он отметил, что с нетерпением ждёт как можно скорейшего возвращения России на международную арену. Напомним, что с 2022 года российские футбольные клубы и сборные были отстранены от участия в соревнованиях, организуемых FIFA и UEFA.
Эта ситуация возникла из-за политической обстановки в международном футбольном сообществе и продолжается до настоящего времени. Болельщики и специалисты считают, что возвращение России на международную арену важно для развития футбола.