Rossiyada legionerlar limiti 2028 yilda kuchayadi
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov xorijlik futbolchilarga qo‘yiladigan cheklovlarni qachon kuchaytirish rejalashtirilayotgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, hozirgi vaqtda maydonda sakkiz nafar, ro‘yxatda esa o‘n uch nafar xorijlik futbolchi o‘ynashi mumkin. Biroq kelajakda bu ko‘rsatkich asta-sekin kamaytiriladi.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, 2028 yilga borib maydonda besh nafar, ro‘yxatda esa o‘n nafar xorijlik futbolchi bo‘lishi belgilanishi mumkin. Bu o‘zgarishlar xorijlik futbolchilar sonini bosqichma-bosqich kamaytirishga qaratilgan.
Hozirgi mavsumda Rossiya chempionatida yetti tur o‘tkazildi. Joriy peshqadam «Krasnodar» jamoasi 16 ochko bilan birinchi o‘rinda bormoqda.
Ularni CSKA, «Baltika», «Lokomotiv» va «Zenit» jamoalari kuzatib bormoqda. Ushbu cheklovlar Rossiya futbolining rivojlanish strategiyasiga muvofiq amalga oshirilmoqda.

В России лимит на легионеров ужесточится в 2028 году
Министр спорта России Михаил Дегтярёв сообщил о планах ужесточить ограничения на иностранных футболистов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, в настоящее время на поле могут играть восемь иностранных футболистов, а в заявке — тринадцать. Однако в будущем этот показатель будет постепенно сокращаться.
По словам министра, к 2028 году может быть установлено, что на поле будет находиться пять иностранных футболистов, а в заявке — десять. Эти изменения направлены на поэтапное сокращение числа иностранных футболистов.
В текущем сезоне в чемпионате России проведено семь туров. Лидирует команда «Краснодар» с 16 очками.
За ними следуют ЦСКА, «Балтика», «Локомотив» и «Зенит». Эти ограничения реализуются в соответствии со стратегией развития российского футбола.