Semak: Limit kuchaysa, raqobat kamayadi
Sankt-Peterburgning “Zenit” jamoasi bosh murabbiyi Sergey Semak Rossiya chempionatida xorijlik futbolchilarga qo‘yiladigan limitning kuchaytirilishi mumkinligi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, cheklovlarning ko‘payishi futbolning rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmaydi. Semakning so‘zlariga ko‘ra, bunday o‘zgarishlar jamoaning raqobatbardoshligini, xususan, Yevropa kuboklarida ishtirok etishini kamaytiradi.
Oldinroq, xorijlik futbolchilar soniga qo‘yiladigan limit maydonda besh nafarga va jamoa tarkibida o‘n nafarga qisqartirilishi rejalashtirilayotgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Hozirda Rossiya chempionatining yetti turidan so‘ng “Zenit” jamoasi 12 ochko to‘plab, turnir jadvalida beshinchi o‘rinda bormoqda.
Murabbiyning fikricha, cheklovlarning kuchaytirilishi futbolchilar va jamoalar uchun qiyinchiliklarni keltirib chiqarishi mumkin. Shu sababli, chempionatni yanada rivojlantirish maqsadida bunday qarorlarni qabul qilishda ehtiyotkorlik zarur.

Кустарник: Если лимит усилится, конкуренция уменьшится
Главный тренер петербургского «Зенита» Сергей Семак высказался о возможном ужесточении лимита на иностранных футболистов в чемпионате России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, увеличение ограничений не окажет положительного влияния на развитие футбола. По словам Семака, такие изменения снизят конкурентоспособность команды, в частности, участие в европейских кубках.
Ранее сообщалось, что планируется сократить лимит на количество иностранных футболистов на поле до пяти и в составе команды до десяти. В настоящее время после семи туров чемпионата России «Зенит» набрал 12 очков и занимает пятое место в турнирной таблице.
По мнению тренера, ужесточение ограничений может создать трудности для игроков и команд. Поэтому при принятии таких решений с целью дальнейшего развития чемпионата необходима осторожность.