Chernikov: Keksayganda qishloqda uy olaman
Rossiya terma jamoasi yarim himoyachisi Aleksandr Chernikov “Evro-Futbol.Ru” tarmoq nashriga bergan eksklyuziv intervyusida xalqaro musobaqalar yo‘qligida do‘stona o‘yinlarning ahamiyati haqida so‘zlab berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning aytishicha, do‘stona o‘yinlar terma jamoa uchun muhim tajriba manbai hisoblanadi. Chernikov eng yaxshi o‘yin deb debyut o‘yinini esladi.
Bu o‘yin Kubaga qarshi bo‘lib, jamoa katta hisobda g‘alaba qozongan. Shuningdek, u Paragvayga qarshi o‘yin bekor qilinganini ham esladi.
O‘shanda u boshlang‘ich tarkibda bo‘lib, kuchli raqibga qarshi o‘ynashni juda istagan. Terma jamoa hozirgi vaqtda xalqaro maydonda o‘ynash imkoniyatining yagona manbai ekanligini ta’kidlab, bunday o‘yinlar xalqaro tajriba beradi, deb hisoblaydi.
Do‘stona o‘yinlarda ham rasmiy o‘yinlarga tayyorgarlik ko‘riladi. Uning fikricha, terma jamoada o‘yinchilar o‘rtasida yangi bog‘lanishlar yuzaga keladi, murabbiylarning talablarini tushunish muhimdir.
Klub va terma jamoada talablar farq qiladi, shuning uchun yig‘inlar va o‘yinlar o‘tkazish zarur. Chernikov murabbiy Valeriy Karpinni qattiqqo‘l deb atash noto‘g‘ri ekanini, u o‘rtacha darajada talabchan va intizomga rioya qilishni ta’minlaydigan murabbiy ekanini aytdi.
U o‘yinchilar bilan hazillashishni ham biladi. Safonovning “PSJ”ga moslashuvi haqida gapirarkan, u terma jamoada suhbatlashishlarini, ammo ko‘proq Stas Agkatsev bilan muloqotda ekanligini qayd etdi.
Safonov hozirda kam o‘yin amaliyotiga ega bo‘lsa-da, mehnatkashligi tufayli o‘yin vaqtini oladi, deb umid qilmoqda. Shuningdek, Chernikov Safonovning klub jahon chempionatidan tashqari barcha sovrinlarni qo‘lga kiritganini ta’kidladi.
Shaxsiy hayotida esa u Krasnodar viloyatidagi Vyselki qishlog‘ida dam olishni yoqtiradi. U ikki marta Maldiv orollarida bo‘lgan, lekin asosan yozda o‘zining tug‘ilgan joyida oilasi va do‘stlari bilan vaqt o‘tkazishni afzal ko‘radi.
Baliq ovlashni yoqtirmasligini, buning o‘rniga kofe ichib, dam olishni ma’qul ko‘rishini aytdi. Keksayganda qishloqda uy qurishni o‘ylashi mumkinligini ham qo‘shimcha qildi.

Черников: Когда состарюсь, куплю дом в деревне
Полузащитник сборной России Александр Черников в эксклюзивном интервью для сетевого издания «Евро-Футбол.Ру» рассказал о значении товарищеских матчей в отсутствие международных соревнований. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, товарищеские игры являются важным источником опыта для сборной. Черников вспомнил свой лучший матч — дебютный.
Этот матч был против Кубы, и команда одержала крупную победу. Также он вспомнил отменённый матч против Парагвая.
Тогда он был в основном составе и очень хотел сыграть против сильного соперника. Он подчеркнул, что в настоящее время сборная имеет единственную возможность играть на международной арене, и такие игры дают международный опыт.
Даже в товарищеских матчах проводится подготовка к официальным играм. По его мнению, в сборной возникают новые связи между игроками, важно понимать требования тренеров.
Требования в клубе и сборной отличаются, поэтому необходимо проводить сборы и игры. Черников отметил, что называть тренера Валерия Карпина жестким неправильно, он является тренером со средней требовательностью, который обеспечивает дисциплину.
Он также умеет шутить с игроками. Говоря об адаптации Сафонова в «ПСЖ», он отметил, что в сборной они общаются, но больше контактирует со Стасом Агкацевым.
Хотя у Сафонова сейчас мало игровой практики, он надеется, что благодаря трудолюбию получит игровое время. Также Черников подчеркнул, что Сафонов завоевал все трофеи в клубе, кроме клубного чемпионата мира.
В личной жизни он любит отдыхать в селе Выселки Краснодарского края. Он дважды был на Мальдивских островах, но в основном предпочитает летом проводить время в родных местах с семьёй и друзьями.
Он сказал, что не любит рыбалку, предпочитая вместо этого пить кофе и отдыхать. Также добавил, что в старости может задуматься о строительстве дома в деревне.