O‘tgan yillarda mashhur bo‘lgan futbolchi Dmitriy Bulykin legionerlar sonini cheklash bo‘yicha yangi qoidalar tez orada kuchga kirishiga o‘z munosabatini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov oldinroq ma’lum qilgan edi, 2028/2029 yilgi mavsumdan boshlab Premyer-liga jamoalari mavsum davomida faqat 10 nafar legionerni ro‘yxatga olishlari mumkin bo‘ladi, hozirda esa bu raqam 13 nafarni tashkil etadi. Shu bilan birga, maydonda bir vaqtning o‘zida faqat 5 nafar legioner bo‘lishi mumkin, hozirda esa ularning soni 8 taga teng.
Bulykinning fikricha, legionerlar sonini 10+5 ga qisqartirishni uch yil kutmasdan, keyingi mavsumdan joriy etish maqsadga muvofiq bo‘ladi. U sport vazirining bu tashabbusini to‘liq qo‘llab-quvvatlayotganini aytib o‘tdi, biroq islohotning uzoq muddatga qoldirilganiga hayron ekanligini ta’kidladi.
Bulykinning so‘zlariga ko‘ra, yangi limit joriy etilgach, jamoalarga ikki transfer oynasi davomida tayyorgarlik ko‘rish uchun yetarli vaqt beriladi. Hozirgi vaqtda Rossiya chempionatida yetti turdan so‘ng «Krasnodar» jamoasi 16 ochko bilan peshqadamlik qilmoqda.

Булыкин хочет быстрее сократить лимит легионеров
Известный в прошлом футболист Дмитрий Булыкин высказался по поводу скорого вступления в силу новых правил ограничения количества легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Министр спорта России Михаил Дегтярёв ранее сообщил, что с сезона 2028/2029 команды Премьер-лиги смогут регистрировать за сезон не более 10 легионеров, тогда как сейчас этот показатель составляет 13. При этом на поле одновременно может находиться не более 5 легионеров, в то время как сейчас их число равно 8.
По мнению Булыкина, целесообразно сократить количество легионеров до 10+5 не дожидаясь три года, а ввести это уже с следующего сезона. Он отметил, что полностью поддерживает инициативу министра спорта, однако удивлён тем, что реформу отложили на длительный срок.
По словам Булыкина, после введения нового лимита командам будет предоставлено достаточно времени для подготовки в течение двух трансферных окон. В настоящее время в чемпионате России после семи туров лидирует команда «Краснодар» с 16 очками.
Это положение поможет повысить конкурентоспособность команд при введении новых правил. В целом ожидается, что сокращение количества легионеров положительно скажется на развитии футбола в стране.