Eks-spartakchi futbolchi kitob o‘qishni qo‘llab-quvvatladi
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov tomonidan yosh futbolchilarning bilim darajasini oshirish maqsadida adabiyot o‘qishni targ‘ib qilish tashabbusi sobiq “Spartak” futbolchisi Yevgeniy Makeev tomonidan qo‘llab-quvvatlandi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Makeev fikricha, kitoblar yosh avlod uchun foydali bo‘lishi mumkin, biroq buni majburiy tartibda joriy etish to‘g‘ri emas. U o‘z tavsiyasi sifatida “Uch do‘st” asarini o‘qishni maslahat berdi.
Makeev aytishicha, ba’zi futbolchilar uchun bir nechta kitobni o‘qish foydali bo‘ladi, ayniqsa yoshlar uchun bu zaruriyat emas, lekin kitob o‘qish odati normal holatdir. Oldinroq Degtyaryov Rossiya futbolchilari uchun tavsiya etilgan kitoblar ro‘yxatini sport vazirligi tasdiqlashini ma’lum qilgan edi.
Ushbu tashabbus yosh sportchilarning madaniy va ma’naviy rivojlanishiga xizmat qiladi. Shuningdek, kitob o‘qish ularning bilim darajasini oshirishda muhim omil hisoblanadi.
Sport va ta’lim sohalarining uyg‘unlashuvi yosh avlodning sifatli tarbiyasini ta’minlashga yordam beradi.

Бывший футболист Спартака поддержал чтение книг
Инициатива министра спорта России Михаила Дегтярёва по повышению уровня знаний молодых футболистов через пропаганду чтения литературы была поддержана бывшим футболистом «Спартака» Евгением Макеевым. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По мнению Макеева, книги могут быть полезны молодому поколению, однако вводить это в обязательном порядке неправильно. В качестве рекомендации он посоветовал прочитать произведение «Три друга».
Макеев отметил, что для некоторых футболистов чтение нескольких книг будет полезным, особенно для молодежи это не является необходимостью, но привычка читать книги — это нормальное явление. Ранее Дегтярёв сообщил, что список рекомендованных книг для российских футболистов будет утверждён министерством спорта.
Эта инициатива служит культурному и духовному развитию молодых спортсменов. Также чтение книг является важным фактором повышения их уровня знаний.