Qozog‘iston terma jamoasi Cherchesov ketgach yutqazmoqda
Payshanba kuni kechqurun Qozog‘iston milliy terma jamoasi o‘z poytaxtida o‘tkazilgan Jahon chempionati saralash o‘yinida Uels terma jamoasiga mag‘lub bo‘ldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu mag‘lubiyat “qizil ajdarlar”ga qarshi o‘yinda Qozog‘iston jamoasining 2026 yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionatiga yo‘llanma olish imkoniyatlarini yo‘qotishiga sabab bo‘ldi. Shunday qilib, Qozog‘iston terma jamoasi 2025 yilning qishda Stanislav Cherchesov jamoani tark etganidan keyingi yetti o‘yindan beshtasida mag‘lub bo‘ldi.
Eslatib o‘tamiz, rossiyalik murabbiy Ligada muvaffaqiyatsizlikka uchragani uchun ishdan bo‘shatilgan edi. Cherchesov ketgach, Qozog‘iston terma jamoasi do‘stlik uchrashuvlarida Shimoliy Koreya va Belarusga, shuningdek, Jahon chempionati saralash bosqichida Uelsga ikki marta hamda Shimoliy Makedoniya terma jamoasiga mag‘lub bo‘ldi.
Natijada, Qozog‘iston terma jamoasi Jahon chempionatida ishtirok etish imkoniyatini yo‘qotdi. Bu esa jamoaning kelajakdagi xalqaro musobaqalardagi ishtirokini ancha qiyinlashtiradi.

Сборная Казахстана проигрывает после ухода Черчесова
В четверг вечером национальная сборная Казахстана проиграла сборной Уэльса в отборочном матче чемпионата мира, который прошёл в столице страны. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Это поражение лишило команду Казахстана шансов на получение путёвки на чемпионат мира по футболу 2026 года в матче против «красных драконов». Таким образом, сборная Казахстана проиграла пять из семи матчей после ухода Станислава Черчесова зимой 2025 года.
Напомним, что российский тренер был уволен из-за неудач в Лиге. После ухода Черчесова сборная Казахстана проиграла в товарищеских матчах Северной Корее и Беларуси, а также дважды Уэльсу и сборной Северной Македонии в отборочном этапе чемпионата мира.
В результате сборная Казахстана потеряла возможность участвовать в чемпионате мира. Это значительно осложнит участие команды в будущих международных соревнованиях.