Angliya futbol klublarining egalari, agar jamoalar bilan nojo‘ya munosabatda bo‘lsa, futbol boshqaruvi qonunining eng jiddiy qoidalarini buzganlik uchun qamoqqa olinishi mumkin. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda The Guardian nashri xabar bermoqda. Hozircha bu takliflar Mustaqil futbol regulyatori (IFR) tomonidan ilgari surilgan rejalardir.
Hukumat ushbu qonunning keyingi oy kuchga kirishiga qiziqish bildirgan va hozirda klub vakillari bilan muhokama qilinmoqda. O‘zgarishlar klub egalari mas’uliyatini oshirish, moliyaviy va boshqaruv muammolaridan himoya qilish hamda Angliya futbolini barqaror va adolatli muhitda rivojlantirishga qaratilgan.
Qonunda hujjatlarni yo‘qotish yoki yashirish, noto‘g‘ri ma’lumot berish va regulyator ishiga to‘sqinlik qilish uchun qamoq jazosi belgilangan. Bundan tashqari, moliyaviy jarimalar va majburiy klub sotilishi kabi jazolar ham ko‘zda tutilgan.

Владельцы футбольных клубов Англии могут попасть в тюрьму
Владельцы футбольных клубов Англии могут быть заключены в тюрьму за нарушение самых строгих правил футбольного управления, если они будут вести себя неподобающим образом по отношению к командам. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом сообщает издание The Guardian. Пока это предложения, выдвинутые Независимым футбольным регулятором (IFR).
Правительство проявляет интерес к вступлению этого закона в силу в следующем месяце и в настоящее время ведет обсуждения с представителями клубов. Изменения направлены на повышение ответственности владельцев клубов, защиту от финансовых и управленческих проблем, а также на развитие английского футбола в устойчивой и справедливой среде.
В законе предусмотрено наказание в виде тюремного заключения за уничтожение или сокрытие документов, предоставление ложной информации и препятствование работе регулятора. Кроме того, предусмотрены финансовые штрафы и обязательная продажа клуба.