Rossiya prezidenti Vladimir Putinning matbuot kotibi Dmitriy Peskov chet el futbolchilariga qo‘yilgan cheklovlarni kuchaytirish haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U «RIA Novosti» bilan suhbatda bu masala mutaxassislar tomonidan hal qilinishi kerakligini qisqacha ta’kidladi. Avvalroq ma’lum qilinishicha, Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov 2028/2029 yilgi mavsumdan boshlab legionerlar soniga oid qoidalarni o‘zgartirishni rejalashtirmoqda.
Yangi tartibga ko‘ra, maydonda besh nafar legioner bo‘lishi mumkin, jami esa jamoa tarkibida o‘n nafar legioner ro‘yxatga olinadi. Hozirgi vaqtda Rossiya chempionatida chet ellik futbolchilar soni bo‘yicha qoidalar mavjud bo‘lib, unda maydonga sakkiz nafar legioner chiqishi va jami o‘n uch nafar legioner jamoa ro‘yxatida bo‘lishi mumkin.
Ushbu o‘zgarishlar mamlakat futbolining rivojlanishiga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda va mutaxassislar tomonidan diqqat bilan ko‘rib chiqilmoqda.

Песков обсудил ограничение числа легионеров
Пресс-секретарь президента России Владимира Путина Дмитрий Песков высказался по поводу ужесточения ограничений на иностранных футболистов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В беседе с «РИА Новости» он кратко отметил, что этот вопрос должен решаться специалистами. Ранее стало известно, что министр спорта России Михаил Дегтярёв планирует изменить правила по количеству легионеров, начиная с сезона 2028/2029.
Согласно новым правилам, на поле может находиться пять легионеров, а всего в составе команды будет зарегистрировано десять легионеров. В настоящее время в чемпионате России действуют правила по количеству иностранных футболистов, согласно которым на поле может выходить восемь легионеров, а всего в заявке команды может быть тринадцать легионеров.
Ожидается, что эти изменения повлияют на развитие футбола в стране и внимательно рассматриваются специалистами.