Degtyaryov: Ukraina sport terrorizmi tarqatmoqda
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov UEFA prezidenti Aleksandr Cheferinning xalqaro sport federatsiyalariga siyosiy bosimlar o‘tkazilishi borasidagi tashvishlarini ta’kidladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Cheferin ilgari barcha davlatlarning klublari va terma jamoalarining siyosiy sabablar bilan musobaqalardan chetlatilishiga qarshi ekanligini aytgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, futbolchilar hukumat qarorlariga ta’sir o‘tkaza olmaydi va urush harakatlarini to‘xtata olmaydi, shuning uchun ular uchun javobgarlik yuklanmasligi lozim.
Degtyaryov UEFA ijroiya qo‘mitasi a’zolariga Ukrainadan kelayotgan sport sohasidagi bosimlar haqida gapirar ekan, buni sport banditizmi deb atadi. Shuningdek, u Rossiya fextevalchilarining Gruziyada o‘tkazilgan jahon chempionatida qatnashishiga ruxsat berilgan paytdagi voqealarni esladi.
O‘sha paytda mehmonxonada qolgan sportchilar derazasining oldida tungi paytlarda olovli o‘yinlar va boshqa provokatsiyalar uyushtirilgan, bu holatni u sport terrorizmi deb atadi. 7 sentyabr kuni xalqaro musobaqalardan chetlatilgan Rossiya terma jamoasi Qatar jamoasi bilan do‘stlik uchrashuvini o‘tkazadi.
Bu o‘yin sport sohasidagi siyosiy muammolar fonida muhim voqea sifatida ko‘rilmoqda. Umuman olganda, sport va siyosatni ajratish kerakligi va sportchilarni siyosiy qarorlarga aralashtirmaslik zarurligi qayd etilmoqda.

Дегтярёв: Украина распространяет спортивный терроризм
Министр спорта России Михаил Дегтярёв подчеркнул обеспокоенность президента УЕФА Александра Чеферина по поводу политического давления на международные спортивные федерации. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее Чеферин заявил, что выступает против отстранения клубов и национальных сборных всех стран от соревнований по политическим причинам. По его словам, футболисты не могут влиять на решения правительств и остановить военные действия, поэтому на них не должно возлагаться ответственность.
Дегтярёв, говоря членам исполнительного комитета УЕФА о давлении в спортивной сфере со стороны Украины, назвал это спортивным бандитизмом. Также он вспомнил события, произошедшие во время участия российских фехтовальщиков в чемпионате мира в Грузии.
В то время у спортсменов, остановившихся в гостинице, ночью у окон устраивали огненные игры и другие провокации, что он назвал спортивным терроризмом. 7 сентября сборная России, отстранённая от международных соревнований, проведёт товарищеский матч с командой Катара.
Эта игра рассматривается как важное событие на фоне политических проблем в спортивной сфере. В целом подчёркивается необходимость разделения спорта и политики и недопущения вмешательства спортсменов в политические решения.