Kanchelskis: Rossiya futboli legionersiz zaiflashadi
Rossiya futbolida legionerlar soniga qo‘yilayotgan cheklovlarning kuchaytirilishi haqida taniqli sobiq futbolchi Andrey Kanchelskis o‘z fikrini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, xorijlik futbolchilar sonini kamaytirish Rossiya futbolining rivojlanishiga yordam bermaydi. Kanchelskisning ta’kidlashicha, qat’iy cheklovlar sababli Rossiya terma jamoasi hatto Jordan kabi past darajadagi jamoalarga qarshi ham mag‘lub bo‘lishi mumkin.
Shuningdek, mahalliy futbolchilar maydonda doimiy o‘rin topishiga ishonib, o‘zidan kamroq talab qilishga moyil bo‘ladi. Hozirgi kunda Rossiya Premer-ligasida legionerlar uchun «13+8» tizimi amal qilmoqda, ya’ni jamoaning mavsumga arizasida maksimal 13 xorijlik futbolchi bo‘lishi mumkin, maydonda esa bir vaqtning o‘zida 8 nafar legioner o‘ynashi mumkin.
Ammo Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov ma’lum qilishicha, 2028/2029 yilgi mavsumdan boshlab bu tizim «10+5» ga o‘zgartiriladi. Shu bilan birga, yaqinda Rossiya terma jamoasi BetBoom do‘stlik uchrashuvida Jordan terma jamoasi bilan 0:0 hisobida durang o‘ynadi.
Bu natija ham cheklovlarning futbolga ta’siri haqida qayta o‘ylashga sabab bo‘lmoqda. Umuman olganda, legionerlar sonining kamaytirilishi mahalliy futbolchilarni rivojlantirishga yordam berishi mumkin, ammo bu jarayon ehtiyotkorlik bilan amalga oshirilishi lozim.

Канчельскис: Российский футбол ослабнет без легионеров
Известный бывший футболист Андрей Канчельскис высказал своё мнение о ужесточении ограничений на количество легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, сокращение числа иностранных игроков не поможет развитию российского футбола. По словам Канчельскиса, из-за строгих ограничений сборная России может даже проиграть таким командам низкого уровня, как Иордания.
Кроме того, местные футболисты, уверенные в постоянном месте на поле, склонны требовать меньше от себя. В настоящее время в Российской Премьер-лиге действует система «13+8» для легионеров, то есть в заявке команды на сезон может быть максимум 13 иностранных игроков, а на поле одновременно могут играть 8 легионеров.
Однако, по словам министра спорта России Михаила Дегтярёва, с сезона 2028/2029 эта система будет изменена на «10+5». При этом недавно сборная России в товарищеском матче BetBoom сыграла вничью 0:0 с командой Иордании.
Этот результат также заставляет задуматься о влиянии ограничений на футбол. В целом, сокращение числа легионеров может помочь развитию местных футболистов, но этот процесс должен осуществляться осторожно.