Bundesliga o‘yinlari faqat Germaniyada o‘tkaziladi
Nemis chempionatining o‘yinlari Germaniyadan tashqarida o‘tkazilmaydi, deb ma’lum qildi Nemis futbol ittifoqi rahbari Gans-Yoaxim Vatske. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
So‘nggi yillarda boshqa yirik Yevropa chempionatlarida, masalan, Ispaniya va Italiya ligalarida tijorat manfaatlari sababli chempionat o‘yinlarini xorijda o‘tkazish amaliyoti kengaymoqda. Biroq Germaniyada bunday holat yuz bermaydi, deya ta’kidladi Vatske.
Uning so‘zlariga ko‘ra, u nemis futboli uchun mas’ul bo‘lgan vaqtida rasmiy o‘yinlar Germaniyadan tashqarida o‘tkazilmaydi va bu masala haqida gapirishning o‘zi keraksizdir. Hozirgi paytda nemis chempionatida ikki tur o‘tkazilgan bo‘lib, musobaqa peshqadami amaldagi chempion, Myunxenning “Bavariya” jamoasidir.
Bu qaror nemis futbolining an’anaviy qadriyatlarini himoya qilish va o‘yinlarning milliy muhitda o‘tishini ta’minlashga qaratilgan. Shuningdek, bu futbol muxlislariga o‘z mamlakatida yuqori sifatli o‘yinlarni tomosha qilish imkonini beradi.

Матчи Бундеслиги проводятся только в Германии
Руководитель Немецкого футбольного союза Ганс-Йоахим Ватцке заявил, что матчи немецкого чемпионата не будут проводиться за пределами Германии. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В последние годы в других крупных европейских чемпионатах, таких как испанская и итальянская лиги, практика проведения матчей чемпионата за границей расширяется из-за коммерческих интересов. Однако в Германии такого не будет, подчеркнул Ватцке.
По его словам, пока он отвечает за немецкий футбол, официальные матчи не будут проводиться за пределами Германии, и говорить об этом не имеет смысла. В настоящее время в немецком чемпионате сыграно два тура, а лидером соревнований является действующий чемпион, мюнхенская «Бавария».
Это решение направлено на защиту традиционных ценностей немецкого футбола и обеспечение проведения матчей в национальной среде. Кроме того, это дает футбольным болельщикам возможность смотреть качественные игры в своей стране.