Povoroznyukning so‘zlariga ko‘ra, uning rahbarligi davrida bunday zaif natijalar va tashkiliy muammolar ilgari hech qachon kuzatilmagan. U aytishicha, Ukraina ayollar terma jamoasi rasmiy o‘yinga chiqolmadi, chunki vizalarni vaqtida olishmadi.
Bundan tashqari, UEFA Chempionlar Ligasi musobaqasida Ukraina jamoalari umuman ishtirok etmayapti. UEFA reytingida esa Rossiya Ukrainani ortda qoldirmoqda, garchi Rossiya jamoalari ham o‘ynamasa-da.
Povoroznyuk shuningdek, Shevchenko o‘z lavozimida yillik uch million yevro maosh olishini ta’kidladi, bu esa harbiy harakatlar va mojaro davrida yuz bermoqda. Shuningdek, 2025/2026 yilgi Chempionlar Ligasi saralash natijalariga ko‘ra, Ukraina jamoalaridan hech biri asosiy turnirga chiqmaganligi eslatib o‘tildi.
Bu holat mamlakat futboli uchun jiddiy muammo hisoblanadi va tezkor islohotlarni talab qiladi. Futbol rivojlanishi uchun barcha mas’ul shaxslar o‘z zimmasiga olgan vazifalarni samarali bajarishi zarur.

Поворознюк: Украинский футбол остается в серьезной проблеме
Президент украинского клуба "Ингулец" Александр Поворознюк резко раскритиковал президента Украинской ассоциации футбола Андрея Шевченко. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По словам Поворознюка, при руководстве Шевченко никогда ранее не наблюдалось таких слабых результатов и организационных проблем. Он отметил, что женская сборная Украины не смогла выйти на официальный матч, так как вовремя не получили визы.
Кроме того, украинские команды вообще не участвуют в турнире Лиги чемпионов УЕФА. В рейтинге УЕФА Россия опережает Украину, несмотря на то, что российские команды также не играют.
Поворознюк также подчеркнул, что Шевченко получает ежегодную зарплату в размере трех миллионов евро на своей должности, что происходит во время военных действий и конфликта. Также было отмечено, что по результатам квалификации Лиги чемпионов 2025/2026 ни одна украинская команда не вышла в основной турнир.
Эта ситуация является серьезной проблемой для футбола страны и требует оперативных реформ. Для развития футбола все ответственные лица должны эффективно выполнять возложенные на них обязанности.