Argentinada afsonaviy futbolchi Diego Maradonaning vafoti bilan bog‘liq sud jarayoniga jamoatchilik e’tibori kuchaymoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
TN telekanalining xabar berishicha, Buenos-Ayresdagi sud binosi oldida Maradonaning tarafdorlari sudlanuvchilardan biri, shifokor Leopoldo Lukega hujum qilgan. Manbalarga ko‘ra, erkak boshiga Argentina bayrog‘i bilan zarba berilgan.
Luke Maradonaning o‘limiga olib kelgan ehtiyotsizlikda gumon qilinayotgan yetti tibbiyot xodimidan biridir. Sudda yana oltita shifokor va hamshira sud qilinmoqda.
Ularga bemorni noto‘g‘ri davolashda jinoyat alomati bo‘lgan beparvolik ayblari qo‘yilgan. Agar ayblar tasdiqlansa, sudlanuvchilar 25 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin.
Sud jarayoni keng qamrovli bo‘lishi kutilmoqda: 192 guvoh so‘roq qilinadi, shuningdek, tibbiy xulosalar, tahlillar, shifokorlar o‘rtasidagi yozishmalar va audio yozuvlar tahlil qilinadi. Diego Maradona 2020-yil 25-noyabrda, 60 yoshida, Tigre shahridagi uyida yurak xurujidan vafot etgan.

В Аргентине на врача Марадоны было совершено нападение
В Аргентине растет общественный интерес к судебному процессу, связанному со смертью легендарного футболиста Диего Марадоны. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По информации телеканала TN, перед зданием суда в Буэнос-Айресе сторонники Марадоны напали на одного из обвиняемых, врача Леопольдо Лука. По данным источников, мужчине нанесли удар аргентинским флагом по голове.
Лука является одним из семи медицинских работников, подозреваемых в небрежности, приведшей к смерти Марадоны. В суде также рассматриваются дела еще шести врачей и медсестры.
Им предъявлены обвинения в халатности с признаками преступления за неправильное лечение пациента. Если обвинения подтвердятся, обвиняемым грозит до 25 лет лишения свободы.
Ожидается, что судебный процесс будет масштабным: будет допрошено 192 свидетеля, а также проанализированы медицинские заключения, анализы, переписка между врачами и аудиозаписи. Диего Марадона скончался 25 ноября 2020 года в возрасте 60 лет от сердечного приступа в своем доме в городе Тигре.