Real va Barselona La Ligada chempionlik uchun kurashmoqda
CIES Football Observatory mutaxassislari La Liga jamoalarining kelasi bahorda chempionlikni qo‘lga kiritish imkoniyatlarini hisoblashdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ekspertlar sport, iqtisodiy va boshqa omillarni hisobga olgan statistik modeldan foydalandilar. Hisob-kitoblarga ko‘ra, eng yuqori imkoniyatga ega jamoa «Real» hisoblanadi.
Ularning chempionlik ehtimoli 40,6 foizni tashkil etadi. Ikkinchi o‘rinda «Barselona» turibdi, uning imkoniyati 29,6 foizga teng.
«Barselona» ayni paytda mamlakat chempioni hisoblanadi. Uchinchi o‘rinda «Atletiko» jamoasi bor, uning imkoniyati 22,1 foizni tashkil etadi.
To‘rtinchi o‘rinni esa Bilbako «Atletik» jamoasi egallab, ularning imkoniyati 3 foizni tashkil etadi. Ushbu natijalar La Liga chempionatining kelgusidagi holati haqida aniq tasavvur beradi va jamoalarning raqobatbardoshligini ko‘rsatadi.
Mutaxassislarning fikricha, «Real» va «Barselona» asosiy da’vogarlar sifatida ko‘rilmoqda, biroq «Atletiko» ham kuchli raqib sifatida e’tiborga loyiqdir. Shuningdek, kichik imkoniyatlarga ega bo‘lgan jamoalar ham o‘z o‘yinlarini yaxshilashga intilmoqda.

Реал и Барселона борются за чемпионство в Ла Лиге
Специалисты CIES Football Observatory подсчитали шансы команд Ла Лиги на завоевание чемпионства следующей весной. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эксперты использовали статистическую модель, учитывающую спортивные, экономические и другие факторы. Согласно расчетам, команда с наивысшими шансами — «Реал».
Вероятность их чемпионства составляет 40,6 процента. На втором месте находится «Барселона» с шансом 29,6 процента.
«Барселона» в настоящее время является чемпионом страны. Третье место занимает команда «Атлетико» с вероятностью 22,1 процента.
Четвертое место занимает команда «Атлетик» из Бильбао, их шанс составляет 3 процента. Эти результаты дают четкое представление о будущем положении в чемпионате Ла Лиги и показывают конкурентоспособность команд.
По мнению специалистов, «Реал» и «Барселона» рассматриваются как основные претенденты, однако «Атлетико» также заслуживает внимания как сильный соперник. Кроме того, команды с меньшими шансами стремятся улучшить свою игру.