Erik Garsiya Martinesni aql bilan o‘ynashi uchun misol keltirdi
«Barselona» jamoasining himoyachisi Erik Garsiya futbolda aql-idrokning ahamiyati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U 24 yoshda bo‘lib, o‘z pozitsiyasi uchun jismoniy ko‘rsatkichlari bilan ajralib turmasa-da, muvaffaqiyatga erishishda boshqa omillar muhimligini ta’kidladi. Garsiyaning so‘zlariga ko‘ra, Mascherano o‘zining past bo‘yiga qaramay, aql bilan yuqori bo‘yli raqiblarga qarshi turishga muvaffaq bo‘lgan.
Futbolda aql-idrok eng asosiy omil hisoblanadi. Masalan, baland hujumchiga qarshi o‘ynaganda, to‘g‘ridan-to‘g‘ri kurashga kirishishdan oldin avvaldan aloqani o‘rnatish zarur.
Bu jihat juda muhimdir. Lissandro Martines esa aynan shu borada juda yaxshi o‘yin ko‘rsatmoqda.
Mascherano ilgari «Barselona»da o‘ynagan va hozirda «Inter Mayami» jamoasini boshqarayotgan murabbiydir. Lissandro Martines esa «Manchester Yunayted»ning markaziy himoyachisidir.
Shu sababli, futbolchi uchun nafaqat jismoniy kuch, balki aql bilan o‘ynash ham muhim ahamiyatga ega.

Эрик Гарсия привел пример, чтобы Мартинес играл с умом
Защитник команды «Барселона» Эрик Гарсия высказался о важности интеллекта в футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ему 24 года, и хотя он не выделяется физическими данными для своей позиции, он подчеркнул, что для достижения успеха важны и другие факторы. По словам Гарсии, Масчерано, несмотря на свой невысокий рост, сумел с умом противостоять более высоким соперникам.
Интеллект является основным фактором в футболе. Например, играя против высокого нападающего, прежде чем вступать в прямую борьбу, необходимо заранее установить контакт.
Этот аспект очень важен. Лисандро Мартинес показывает очень хорошую игру именно в этом плане.
Масчерано ранее играл в «Барселоне» и сейчас является тренером команды «Интер Майами». Лисандро Мартинес — центральный защитник «Манчестер Юнайтед».