Boks bo‘yicha jahon kubogida 10 nafar bokschimizdan ikki nomdori \"quruq qoldi\"...
31 mart kuni (Toshkent vaqti bilan 1 aprel) Braziliyada boks bo‘yicha jahon kubogi start oldi. Unda To‘lqin Qilichev boshchiligidagi O‘zbekiston jamoasi 10 ta vazn toifasida ishtirok etmoqda.
Musobaqaning dastlabki kunida O‘zbekistonning uch nafar vakili – Mirazizbek Mirzaxalilov (-55 kg), Iqboljon Xoldorov (-70 kg) va Javohir Ummataliyev (-80 kg) saralash bosqichida ringga ko‘tarilishdi hamda mos ravishda Shvetsiya, Polsha va Italiya vakillarini mag‘lub etib, chorakfinalga chiqishdi.
Ikkinchi kun dasturida Madiyar Daniyarov (-60 kg), Asilbek Jalilov (-50 kg) va Akmaljon Isroilov (-85 kg) ham saralash janglarida mos ravishda Italiya Qozog‘iston va Shveysariya vakillaridan ustun kelishdi.
2 aprel kuni Mirazizbek Mirzaxalilov turnirdagi ikkinchi jangini polshalik Nikolas Pavlikka qarshi o‘tkazib, yaqqol ustunlik bilan g‘alaba qozondi va yarimfinalga yo‘l oldi.
Iqboljon Xoldorov turnirdagi ikkinchi bahsida angliyalik Odel Kamaraga qarshi bahs olib borib, hakamlarning qarorlariga ko‘ra mag‘lub bo‘ldi.
-65 kg vazn toifasi vakili, Parij-2024 Olimpiadasi chempioni Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev turnirdagi ishtirokini chorakfinaldan boshladi, ammo ilk jangdayoq mezbonlar vakili Yuri Reysga yutqazdi.
Javohir Ummataliyev esa navbatdagi raqibi, amerikalik Robbi Gonsalesdan ham ustun keldi.
3 aprel kuni O‘zbekistonning uchinchi vakili ham turnirdagi ishtirokini erta yakunladi – Madiyar Daniyarov (-60 kg) yarimfinalda braziliyalik Luiz Oliveyraga yutqazdi va bronza bilan kifoyalanishga majbur bo‘ldi.
O‘z navbatida, To‘rabek Habibullayev (-90 kg) hindistonlik Vishalni, Asilbek Jalilov (-50 kg) hindistonlik Jadumani Mandengbamni, Fazliddin Erkinboyev (-75 kg) polshalik Mixal Yarlinskini, Jahongir Zokirov (+90 kg) qozog‘istonlik Daniyal Saparbayni mag‘lubiyatga uchratdi va finalga yo‘l olishdi.

На чемпионате мира по боксу два наших десяти боксеров остались \"без медалей\"...
31 марта (по ташкентскому времени 1 апреля) в Бразилии стартовал чемпионат мира по боксу. В нем команда Узбекистана под руководством Тулкина Киличева участвует в 10 весовых категориях.
В первый день соревнований трое представителей Узбекистана – Мирализбек Мирзахалилов (-55 кг), Икболджон Холдоров (-70 кг) и Жавохир Уматалиев (-80 кг) вышли на ринг в отборочном этапе и соответственно одержали победы над представителями Швеции, Польши и Италии, выйдя в четвертьфинал.
Во второй день в программе Мадияр Данияров (-60 кг), Асилбек Джалилов (-50 кг) и Акмальджон Исроилов (-85 кг) также одержали победы в отборочных боях над представителями Италии, Казахстана и Швейцарии.
2 апреля Мирализбек Мирзахалилов провел свой второй бой на турнире против поляка Николаса Павлика, одержав уверенную победу и выйдя в полуфинал.
Икболджон Холдоров в своем втором поединке на турнире встретился с англичанином Оделом Камарой и, согласно решениям судей, потерпел поражение.
Представитель весовой категории -65 кг, чемпион Олимпиады в Париже-2024 Асадхожа Мойдинхожаев начал свое участие в турнире с четвертьфинала, но в первом же бою уступил представителю хозяев Юрию Рейсу.
Жавохир Уматалиев также одержал победу над своим следующим соперником, американцем Робби Гонсалесом.
3 апреля третий представитель Узбекистана также рано завершил свое участие в турнире – Мадияр Данияров (-60 кг) уступил в полуфинале бразильцу Луизу Оливейре и был вынужден довольствоваться бронзой.
В свою очередь, Турабек Хабибуллаев (-90 кг) одержал победу над индийцем Вишалом, Асилбек Джалилов (-50 кг) над индийцем Джадумани Манденгбамом, Фазлиддин Эркинбоев (-75 кг) над поляком Михалом Ярлински, а Джахонгир Закиров (+90 кг) над казахстанцем Даниалом Сапарбаевым и вышли в финал.