Bergvall «Tottenhem»da yosh rekord o‘rnatdi
Shvetsiyalik yarim himoyachi Lukas Bergvall Angliyaning "Tottenhem" klubida o‘zining iste’dodi bilan e’tiborni tortmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U OptaJoe statistik kompaniyasining kuzatuv tizimiga tushdi. "Vest Hem"ga qarshi o‘tkazilgan o‘yinda Bergvall gol urib, samarali uzatma amalga oshirdi.
Ushbu uchrashuv Angliya chempionatining to‘rtinchi turiga to‘g‘ri kelgan bo‘lib, o‘sha paytda futbolchining yoshi 19 yil 223 kun edi. Bu "Spurs" jamoasida shu yoshda bunday natijaga erishgan eng yosh futbolchi hisoblanadi va bu ko‘rsatkich 1992 yildan beri yangilanmagan edi.
Avvalgi rekord Niku Barmbiga tegishli bo‘lib, u 18 yil 321 kun yoshida bitta o‘yinda gol urib, samarali uzatma bergan. U o‘sha paytda "Nottingem Forest"ga qarshi o‘ynagan.
Keyinchalik Barmbi Angliya terma jamoasi safida 1996 yilgi Yevropa chempionatida ishtirok etgan va "Liverpul" kabi bir qator yirik klublarda o‘ynagan. Lukas Bergvall bir yil oldin Shvetsiyaning "Yurqorden" klubidan 20 million yevroga "Tottenhem"ga o‘tgan.
Hozirda uning bozor qiymati 39 million yevroga baholanmoqda. Bergvallning tez orada jamoa uchun muhim futbolchiga aylanishi kutilmoqda.

Bergvall установил рекорд молодости в «Тоттенхэм»
Шведский полузащитник Лукас Бергвалл привлекает внимание своим талантом в английском клубе «Тоттенхэм». Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он попал в систему наблюдения статистической компании OptaJoe. В матче против «Вест Хэма» Бергвалл забил гол и сделал результативную передачу.
Этот матч пришёлся на четвёртый тур чемпионата Англии, и на тот момент возраст футболиста составлял 19 лет и 223 дня. Это делает его самым молодым игроком в составе «Спёрс», достигшим такого результата в этом возрасте, и данный показатель не обновлялся с 1992 года.
Предыдущий рекорд принадлежал Нику Бармби, который в возрасте 18 лет и 321 дня забил гол и сделал результативную передачу в одном матче. Тогда он играл против «Ноттингем Форест».
Позже Бармби выступал за сборную Англии на чемпионате Европы 1996 года и играл в ряде крупных клубов, таких как «Ливерпуль». Лукас Бергвалл перешёл в «Тоттенхэм» из шведского клуба «Юргорден» за 20 миллионов евро год назад.
В настоящее время его рыночная стоимость оценивается в 39 миллионов евро. Ожидается, что вскоре Бергвалл станет важным игроком команды.