Xomuxov Rossiya yoshlar termasining g‘alabasini esga oldi
O‘zbekistonlik mutaxassis Dmitriy Xomuxa, ilgari Rossiya yoshlar terma jamoalari U17 va U19 bilan ishlagan, Yevropa chempionatida qo‘lga kiritilgan g‘alaba haqidagi xotiralari bilan o‘rtoqlashdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Bu voqea 2013 yilda 17 yoshgacha bo‘lgan terma jamoa bilan sodir bo‘lgan. Guruh bosqichida Rossiya jamoasi 5 ochko to‘plab, Italiya va Xorvatiyani qo‘shimcha ko‘rsatkichlar bo‘yicha ortda qoldirdi.
Ushbu guruhda Ukraina terma jamoasi ochko ololmadi. Play-off bosqichida Xomuxa shogirdlari penaltilar seriyasida shvedlarga, keyin esa xuddi shunday usulda italyanlarga g‘alaba qozondi.
Xomuxa shunday dedi: “Biz jarima zarbalarini kim aniq bajarishi, kim stressga bardoshli va kim javobgarlikni o‘z zimmasiga olishga tayyorligini tahlil qildik. Bu yarim final va finalda bizga katta yordam berdi.” Shuningdek, murabbiy yoshlar futbolidan kattalar futboliga o‘tishda ba’zi o‘yinchilarga qiyinchilik tug‘ilgani, natijada faqat Aleksandr Golovin xorijiy klublarda o‘zini ko‘rsata olganini ta’kidladi.

Xomuxov вспомнил победу молодежной сборной России
Узбекский специалист Дмитрий Хомуха, ранее работавший с молодежными сборными России U17 и U19, поделился воспоминаниями о победе на чемпионате Европы. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Это событие произошло в 2013 году с командой до 17 лет. На групповом этапе российская команда набрала 5 очков, опередив Италию и Хорватию по дополнительным показателям.
В этой группе сборная Украины не набрала очков. В плей-офф команда Хомухи выиграла у шведов в серии пенальти, а затем таким же образом одержала победу над итальянцами.
Хомуха сказал: «Мы анализировали, кто точно исполняет штрафные удары, кто выдерживает стресс и кто готов взять на себя ответственность. Это очень помогло нам в полуфинале и финале». Также тренер отметил, что некоторым игрокам было сложно перейти из молодежного футбола во взрослый, и в итоге только Александр Головин смог проявить себя в зарубежных клубах.