Daniya Gretsiyani 3:1 hisobi bilan mag‘lub etdi
Daniya milliy jamoasi Jahon chempionati saralash bosqichining C guruhida Gretsiya terma jamoasini mag‘lub etib, raqibning guruhdan chiqish umidini oxirgi marta so‘ndirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
O‘yinning birinchi yarmida, taxminan o‘rtalarida, daniyalik futbolchi Rasmus Hyoylunn raqibning xatosidan foydalanib, to‘pni ushlab oldi va darvozabonni aldab, aniq zarba bilan hisobni ochdi. Keyin Mikkel Damsgor jarima zarbasini uzoq burchakka yo‘naltirishga harakat qildi, biroq darvozabon to‘pni qaytardi.
40-daqiqada Damsgor maydon chetidan uzatma qilib, Yoakim Andersen yuqori to‘pni boshi bilan aniq darvozaga yo‘naltirdi. Shu zahoti Kostas Kulierakis bosh bilan to‘pni o‘z jarima maydoniga yubordi, uni Viktor Froxoldt ushlab olib, tezda Damsgorga uzatdi va u bo‘sh darvozaga to‘pni joylab, hisobni 3:0 ga yetkazdi.
Ikkinchi yarmda Fotis Ioannidis qanotdan uzatma qilib, Tasos Bakasetasga imkoniyat yaratdi, lekin darvozabon to‘pni qaytardi. 63-daqiqada Ioannidis jarima maydoniga kirib, Xristos Tsolisga uzatma berdi.
Tsolis himoyachiga qarshi kurashib, aniq zarba bilan hisobni 3:1 ga kamaytirdi. Vangelis Pavlidisning uzatmasidan keyin Yanis Konstantelias jarima maydonidan zarba berdi, biroq to‘p darvoza ustunidan yuqoriga uchdi.
Pavlidis maydon ichida to‘pni ushlab, pastki burchakka zarba berdi, ammo himoyachi to‘pni chiziqdan tashqariga chiqardi. Jarima zarbasidan Kristian Eriksen uzoq darvoza ustuniga uzatma berdi, Mikka Biyet bosh bilan zarba berdi, to‘p ustunga tegdi, undan keyingi zarba aniq bo‘lmadi.
Hozirgi vaqtda Daniya 10 ochko bilan guruhda birinchi o‘rinda bormoqda. Shotlandiya ikkinchi o‘rinda, ammo gol farqi tufayli.
Gretsiya va Belarus guruhda uchinchi o‘rinni egallash uchun kurashmoqda. O‘yin protokoliga ko‘ra, Daniya jamoasi 3:1 hisobida g‘alaba qozondi.
Ushbu natija ularning guruhdagi yetakchilik mavqeini mustahkamladi. O‘yin Kopengagen shahridagi Parken stadionida bo‘lib o‘tdi.
Jamoalar o‘rtasidagi raqobat kuchli bo‘lib, har bir gol muhim ahamiyatga ega bo‘ldi. Daniya jamoasi keyingi bosqichga chiqish uchun yaxshi imkoniyatga ega.

Дания победила Грецию со счетом 3:1
Сборная Дании в отборочном этапе чемпионата мира в группе C одержала победу над сборной Греции, окончательно лишив соперника надежды выйти из группы. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В первом тайме, примерно в середине, датский футболист Расмус Хёйлунн воспользовался ошибкой соперника, перехватил мяч, обыграл вратаря и точным ударом открыл счёт. Затем Миккель Дамсгор попытался направить штрафной удар в дальний угол, но вратарь отбил мяч.
На 40-й минуте Дамсгор сделал передачу с края поля, Йоаким Андерсен головой точно направил мяч в ворота. Сразу после этого Костас Кулиеракис головой отправил мяч в свою штрафную площадь, Виктор Фрохольт поймал его и быстро отдал пас Дамсгору, который положил мяч в пустые ворота, доведя счёт до 3:0.
Во втором тайме Фотис Иоаннидис сделал передачу с фланга, создав возможность для Тасоса Баксетаса, но вратарь отбил мяч. На 63-й минуте Иоаннидис вошёл в штрафную и отдал пас Христосу Цолису.
Цолис, борясь с защитником, точным ударом сократил счёт до 3:1. После передачи Вангелиса Павлидиса Янис Константелиас пробил со штрафного, но мяч пролетел выше штанги.
Павлидис удержал мяч в штрафной и пробил в нижний угол, но защитник выбил мяч за линию. С штрафного Кристиан Эриксен сделал передачу на дальнюю штангу, Микка Бьет головой пробил, мяч попал в штангу, последующий удар был неточным.
В настоящее время Дания с 10 очками занимает первое место в группе. Шотландия на втором месте, но уступает по разнице мячей.
Греция и Беларусь борются за третье место в группе. По протоколу матча, команда Дании выиграла со счётом 3:1.
Этот результат укрепил их лидерство в группе. Матч прошёл на стадионе Паркен в Копенгагене.
Соперничество между командами было напряжённым, и каждый гол имел большое значение. Сборная Дании имеет хорошие шансы выйти в следующий этап.