Xaykin 2028-yilda Norvegiya terma jamoasida o‘ynaydi
Avvalroq, 30 yoshli futbolchi Rossiya sport fuqaroligidan voz kechgani haqida xabarlar tarqalgan edi. Xaykin 2019 yildan 2023 yilgacha Norvegiyaning "Budyo-Glimt" klubida o‘ynagan, so‘ngra bir necha oy Angliyada bo‘lib, keyin yana Norvegiyaga qaytgan.
Prokopetsning so‘zlariga ko‘ra, sport fuqaroligini almashtirish maqsadida besh yillik yashash muddati 2023 yil mart oyining oxirida boshlandi. Shunga ko‘ra, Xaykin Norvegiya terma jamoasi safida 2028 yil aprel oyidan oldin maydonga tusholmaydi.
Shu bilan birga, u Rossiya terma jamoasiga faqat bir marta chaqirilgan, ammo jamoa safida debyut qilmagan. Bu holat uning xalqaro maydondagi faoliyatiga ta’sir ko‘rsatmoqda.
Sport yuristi ta’kidlashicha, Xaykinning yangi terma jamoada o‘ynashi uchun belgilangan muddat muhim hisoblanadi. Shunday qilib, futbolchi Norvegiyaning rasmiy terma jamoasida o‘ynash uchun hali biroz kutishi kerak bo‘ladi.

Хайкин будет играть в сборной Норвегии в 2028 году
Михаил Прокопец, спортивный юрист, сообщил о том, когда российский вратарь Никита Хайкин может дебютировать в сборной Норвегии. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее появились сообщения о том, что 30-летний футболист отказался от российского спортивного гражданства. Хайкин с 2019 по 2023 год играл за норвежский клуб «Будё-Глимт», затем несколько месяцев провёл в Англии, а потом вернулся в Норвегию.
По словам Прокопца, пятилетний срок проживания для смены спортивного гражданства начался в конце марта 2023 года. Соответственно, Хайкин не сможет выйти на поле в составе сборной Норвегии до апреля 2028 года.
При этом он был вызван в сборную России всего один раз, но не дебютировал за команду. Это влияет на его международную карьеру.
Спортивный юрист подчеркнул, что установленный срок важен для того, чтобы Хайкин мог играть в новой сборной. Таким образом, футболисту ещё предстоит немного подождать, чтобы выступать за официальную сборную Норвегии.