Italiya Isroilni 3:0 hisobida mag‘lub etdi
Italiya va Isroil terma jamoalari Udine shahrida o‘zaro o‘yin o‘tkazishdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
"Skuadra adzurra" o‘yindan oldin guruhda uch ochko ustunlikka ega edi. Norvegiya terma jamoasi yetakchilik qilayotgan guruhda o‘z mavqeini yomonlashtirmaslik uchun Italiya jamoasi Isroilga qarshi g‘alaba qozonishi zarur edi.
O‘yinning protokoli quyidagicha: Italiya 3, Isroil 0. Dastlabki g‘olib golni Retegi Mateo 45-daqiqada kiritdi.
Ikkinchi gol ham Retegi Mateo tomonidan 74-daqiqada urildi. Uchrashuvning so‘nggi daqiqalarida, 90-daqiqada, Manchini Janluka hisobni 3:0 ga yetkazdi.
Italiya jamoasida Donnarumma Janluidji darvozabonlik qildi. Himoyachilar safida Di Lorenzo Giovanni, Manchini Janluka, Kalafiori Rikkardo va Kambyaso Andrea o‘ynadi.
Yordamchi o‘yinchilar qatorida Kriestante Brian, Barella Nikolo, Lokatelli Manuel, Spinatszola Leonardo, Tonali Sandro va boshqalar bor edi. Sentabr oyida Isroil va Italiya neytral maydonda uchrashib, 4:5 hisobida g‘alaba qozongan edi.
Ushbu o‘yin futbol tarixida kamdan-kam uchraydigan natija sifatida esda qoldi. O‘tgan kuzda ham ular Millatlar Ligasi guruh bosqichida o‘ynab, Italiya ikki marta g‘alaba qozondi: 2:1 va 4:1 hisobida.
O‘shanda Isroil jamoasini Ran Ben Shimon boshqargan bo‘lsa, Italiyani Lyuchano Spaletti tayyorlagan edi. Joriy o‘yinning dastlabki daqiqalarida jamoalar hisob o‘yini uchun tayyorgarlik ko‘rmayotgandek edi.
O‘yinda asosan Italiya jamoasi to‘p nazoratini qo‘lga oldi, ammo darhol hujumga o‘tish imkoniyatlari kam edi. Kambyaso jarima maydoniga yaqinlashib, aniq zarba bera olmadi.
16-daqiqada Barella o‘ng qanotdan Pasni Raspadori tomon yo‘naltirdi, u Retegi bilan devorga o‘xshash pas almashdi, ammo zarba aniq chiqmadi va to‘p darvozadan chetda qoldi. Bu esa o‘yinga qiziqish uyg‘otdi.
Keyingi daqiqalarda Isroil jamoasi tezkor hujumlar bilan xavfli vaziyatlar yaratdi. Kalafiori markaziy maydonda Halailiga yutqazdi, u esa Glukga uzatma berdi, ammo Gluk zarbasi reklama taxtasiga tegdi.
Yarim soatga yaqin o‘yinda mehmonlar yana bir tezkor hujum uyushtirdi, ammo Donnarumma Manor Solomonning zarbasini qaytardi. Birinchi bo‘lim oxirida Italiya jamoasi hisobda oldinda edi.
Kalafiori chap qanotdan Retegiga uzatma berdi, u esa jarima maydonida Balthaksa tomonidan to‘xtatildi. Penaltini Retegi aniq amalga oshirdi va hisob 1:0 ga o‘zgardi.
Ikkinchi bo‘limda Italiya jamoasi kam harakat qildi. Tonali jarima maydoni oldida raqibga turtki berdi, ammo hakam bu holatni qoidabuzarlik deb hisoblamadi.
Bir necha daqiqalarda Glukning xavfli zarbasini Donnarumma qaytardi. 74-daqiqada Retegi yana bir bor maydonda ajralib turib, raqib to‘pini olib, to‘pni o‘ng burchakka aniq yo‘naltirdi va hisob 2:0 ga oshdi.
Italiya jamoasining himoyasida muammolar davom etdi. Donnarumma Kalafiorini to‘xtatdi, ammo Solomon uchun to‘siq bo‘lmadi.
Ammo Solomon zarbasi darvoza tomon aniq yo‘nalmadi. Italiya jamoasining hujumkor o‘yini davom etar ekan, Retegi yana bir bor raqibdan to‘p olib, Pasio Esposito esa darvozabon Glazerni yengib o‘ta olmadi.
O‘yinning so‘nggi daqiqalarida Manchini burchak zarbasidan keyin bosh bilan to‘pni darvozaga yo‘naltirib, hisobni 3:0 ga yetkazdi. Agar Isroil jamoasi yuqori darajada o‘ynaganida, kamida bitta yoki ikkita gol urishi mumkin edi.
Shu bilan birga, sentabr oyida ular Italiyaga to‘rt gol urganiga qaramay, mag‘lub bo‘lgan. Italiya hozirda Norvegiyadan uch ochko orqada.

Италия обыграла Израиль со счётом 3:0
«Скуадра адзурра» перед игрой имела преимущество в три очка в группе. Поскольку сборная Норвегии лидировала в группе, Италии было необходимо выиграть у Израиля, чтобы не ухудшить своё положение.
Протокол матча следующий: Италия 3, Израиль 0. Первый гол забил Матео Ретеги на 45-й минуте.
Второй гол также на счету Матео Ретеги, который отличился на 74-й минуте. В последние минуты встречи, на 90-й минуте, Янлука Манчини довёл счёт до 3:0.
Вратарём сборной Италии был Джанлуиджи Доннарумма. В защите играли Джованни Ди Лоренцо, Янлука Манчини, Риккардо Каллафиори и Андреа Камбьясо.
В числе полузащитников были Брайан Кристанте, Николо Барелла, Мануэль Локателли, Леонардо Спинаццола, Сандро Тонали и другие. В сентябре Израиль и Италия встречались на нейтральном поле, где Италия выиграла со счётом 5:4.
Этот матч запомнился как редкий результат в истории футбола. Прошлой осенью они также играли в групповом этапе Лиги наций, где Италия одержала две победы: 2:1 и 4:1.
Тогда сборную Израиля возглавлял Ран Бен Шимон, а Италию готовил Лучано Спаллетти. В первые минуты нынешнего матча команды не спешили активно атаковать.
В основном итальянцы контролировали мяч, но сразу перейти в атаку удавалось редко. Камбьясо приблизился к штрафной, но не смог нанести точный удар.
На 16-й минуте Барелла с правого фланга направил пас на Пасни Распадори, который сыграл в стенку с Ретеги, но удар получился неточным и мяч прошёл мимо ворот. Это вызвало интерес к игре.
В следующие минуты сборная Израиля создала опасные моменты быстрыми контратаками. Каллафиори проиграл борьбу в центре поля Халаили, который отдал пас Глюку, но удар Глюка попал в рекламный щит.
Почти через полчаса гости вновь организовали быструю атаку, но Доннарумма отразил удар Манора Соломона. К концу первого тайма Италия вышла вперёд в счёте.
Каллафиори с левого фланга сделал пас на Ретеги, которого в штрафной остановил Бальтакса. Пенальти чётко реализовал Ретеги, и счёт стал 1:0.
Во втором тайме Италия действовала менее активно. Тонали толкнул соперника перед штрафной, но судья не признал это нарушением.
В течение нескольких минут Доннарумма отразил опасный удар Глюка. На 74-й минуте Ретеги вновь выделился на поле, отобрал мяч у соперника и точно направил его в правый угол, увеличив счёт до 2:0.
Проблемы в защите Италии продолжались. Доннарумма остановил Каллафиори, но для Соломона это не стало преградой.
Однако удар Соломона не был точным в сторону ворот. Итальянская команда продолжала атаковать, Ретеги снова отобрал мяч у соперника, а Пассио Эспозито не смог обыграть вратаря Глазера.
В последние минуты матча Манчини после углового ударом головой направил мяч в ворота, доведя счёт до 3:0. Если бы Израиль сыграл на высоком уровне, они могли бы забить хотя бы один или два гола.
При этом в сентябре, несмотря на то что они забили Италии четыре гола, проиграли. Сейчас Италия отстаёт от Норвегии на три очка.