Ventura 2018 yildagi mag‘lubiyatni o‘z zimmasiga oladi
Italiya terma jamoasi so‘nggi ikki Jahon chempionatida ishtirok eta olmadi va har ikki marotaba pley-off bosqichida mag‘lub bo‘ldi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
2018 yilda ular Shvetsiya terma jamoasiga, 2022 yilda esa Shimoliy Makedoniya jamoasiga yutqazdi. Dastlabki holatda terma jamoani boshqargan Jampyero Ventura o‘z tajribasini achchiq xotira sifatida eslaydi.
Ventura 2016-2017 yillarda Italiya milliy jamoasining bosh murabbiyi bo‘lgan. U 2018 yilgi mag‘lubiyatdan keyin faqat o‘zini aybdor deb topishganini ta’kidladi.
Shu bilan birga, u 2022 yilgi natijalar boshqacha baholanganini, chunki Roberto Manchini boshchiligidagi jamoa 2020 yilgi Yevropa chempionatida g‘alaba qozongan edi. Ventura fikricha, ushbu yutuq Manchini va uning jamoasiga nisbatan munosabatni o‘zgartirgan.
Shunday qilib, Italiya terma jamoasi murabbiylari va ularning natijalari jamoaning muvaffaqiyatlari va mag‘lubiyatlari bilan bevosita bog‘liq bo‘lib, jamoaning kelajakdagi ishtiroki uchun muhim ahamiyatga ega.

Вентура берет на себя ответственность за поражение 2018 года
Сборная Италии не смогла принять участие в последних двух чемпионатах мира и оба раза проиграла в плей-офф. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В 2018 году они уступили сборной Швеции, а в 2022 году — команде Северной Македонии. В первом случае главный тренер сборной Джампьеро Вентура вспоминает свой опыт как горькое воспоминание.
Вентура был главным тренером национальной сборной Италии в 2016-2017 годах. После поражения 2018 года он подчеркнул, что единственным виновным считают именно его.
В то же время он отметил, что результаты 2022 года оцениваются иначе, поскольку команда под руководством Роберто Манчини выиграла чемпионат Европы 2020 года. По мнению Вентуры, этот успех изменил отношение к Манчини и его команде.
Таким образом, тренеры сборной Италии и их результаты напрямую связаны с успехами и поражениями команды и имеют важное значение для будущего участия команды.