Hujumchi Garri Keyn Angliya futboli tarixida yangi rekordlar o‘rnatishda davom etmoqda. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Seshanba kuni «Bavariya» klubi vakili sifatida u Angliya terma jamoasiga Jahon chempionati-2026 saralash o‘yinida Latviya terma jamoasini 5:0 hisobida mag‘lub etishda yordam berdi va o‘z hisobiga ikkita gol yozdirdi. Squawka ma’lumotlariga ko‘ra, Keyn hozirda chet el klubida o‘ynayotgan faol futbolchi sifatida Angliya terma jamoasi uchun eng ko‘p gol urgan futbolchi bo‘ldi.
U 18 gol bilan rekordni yangiladi. Oldingi rekord 1986 yildan 1989 yilgacha «Barselona» klubida o‘ynagan mashhur hujumchi Gari Linekerga tegishli edi, u 17 gol urgan edi.
Garri Keyn 2023 yil yozida «Tottenxem» klubidan «Bavariya» klubiga o‘tdi. Hozirda 32 yoshda bo‘lgan futbolchi Angliya terma jamoasi safida jami 110 o‘yinda maydonga tushib, 76 gol urdi.
Uning faoliyati davomida ko‘rsatgan natijalari Angliya futbolining rivojlanishiga katta hissa qo‘shmoqda. Keynning o‘yin uslubi va gol urish qobiliyati uni jahon futbolining eng taniqli hujumchilaridan biriga aylantirdi.
U o‘z jamoasiga nafaqat gol urishda, balki jamoaviy o‘yinlarda ham muhim yordam beradi. Shuningdek, Keyn o‘zining tajribasi bilan yosh futbolchilarga ham namuna bo‘lmoqda.

Гарри Кейн обновил рекорд сборной Англии
Нападающий Гарри Кейн продолжает устанавливать новые рекорды в истории английского футбола. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Во вторник, выступая за клуб «Бавария», он помог сборной Англии одержать победу над сборной Латвии со счётом 5:0 в отборочном матче чемпионата мира 2026 года и забил два гола. По данным Squawka, Кейн стал игроком, выступающим за зарубежный клуб, который забил больше всего голов за сборную Англии.
Он обновил рекорд, забив 18 голов. Предыдущий рекорд принадлежал знаменитому нападающему Гэри Линекеру, который играл за клуб «Барселона» с 1986 по 1989 год и забил 17 голов.
Гарри Кейн перешёл из клуба «Тоттенхэм» в «Баварию» летом 2023 года. Сейчас футболисту 32 года, он провёл за сборную Англии в общей сложности 110 матчей и забил 76 голов.
Результаты, которых он достиг за время своей карьеры, вносят значительный вклад в развитие английского футбола. Стиль игры Кейна и его способность забивать голы сделали его одним из самых известных нападающих мирового футбола.
Он оказывает важную помощь своей команде не только в забивании голов, но и в командной игре. Кроме того, Кейн своим опытом служит примером для молодых футболистов.