Rossiya futbol ittifoqi prezidenti Aleksandr Dyukov Rossiya Premyer Ligasi uchun maoshlar chegarasini joriy etishning ma’nosi yo‘qligini ta’kidladi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, bunday cheklov ligani raqobatbardosh bo‘lmasligiga olib keladi. Dyukov ushbu masala yuzasidan Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov bilan hech qanday muhokama o‘tkazmaganini ham bildirdi.
Maoshlar uchun limit joriy etilganda, futbolchilar raqobat qilayotgan boshqa ligalarga ko‘chib ketishi mumkin. Bu esa liganing umumiy darajasining pasayishiga sabab bo‘ladi.
U shuningdek, maosh chegarasi faqat yopiq ligalarda samarali ishlashini, masalan, xokkeyda bunday tizim mavjudligini ta’kidladi. Futbolda esa agar birorta chempionat maoshlar limitini joriy etsa, u darhol o‘ziga teng darajadagi boshqa chempionatlar bilan raqobatda mag‘lub bo‘ladi.

Президент Российского футбольного союза Александр Дюков подчеркнул, что введение лимита на зарплаты в Российской Премьер-Лиге не имеет смысла. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, такие ограничения приведут к тому, что лига станет неконкурентоспособной. Дюков также отметил, что не проводил никаких обсуждений по этому вопросу с министром спорта России Михаилом Дегтярёвым.
При введении лимита на зарплаты футболисты могут перейти в другие лиги, где конкуренция выше. Это приведёт к снижению общего уровня лиги.
Он также подчеркнул, что лимит на зарплаты эффективно работает только в закрытых лигах, например, такая система существует в хоккее. В футболе же, если какой-либо чемпионат введёт лимит на зарплаты, он сразу проиграет в конкуренции с другими чемпионатами на равном уровне.