Avvalroq AQShda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionati ayrim Yevropa mamlakatlari tomonidan boykot qilinishi mumkinligi haqida xabar berilgan edi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu masala ayniqsa Germaniyada keng muhokama qilinmoqda. Ushbu holat haqida euro-football.ru sayti ma’lumot beradi.
Fransiya sport vaziri Marina Ferrari ham mazkur masalaga o‘z munosabatini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, hozircha Fransiya jahon chempionatini boykot qilishni rejalashtirmagan.
Chunki bu musobaqa sport olamida katta ahamiyatga ega. Shunga qaramay, vazir vaziyatning rivojlanishini kuzatib borishlarini va hech qanday ehtimolni istisno qilmasliklarini qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, 2026-yilgi jahon chempionati 11-iyun kuni boshlanadi. Musobaqa bir vaqtning o‘zida uch mamlakat — AQSh, Meksika va Kanadada o‘tkaziladi.
Fransiya terma jamoasi esa amaldagi jahon chempionati finalchisi hisoblanadi. Bu holat turnirga bo‘lgan qiziqishni yanada oshirishi kutilmoqda.

Франция не бойкотирует чемпионат мира, но наблюдает
Ранее сообщалось, что чемпионат мира, который пройдет в США, может быть бойкотирован некоторыми европейскими странами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот вопрос особенно широко обсуждается в Германии. Об этом сообщает сайт euro-football.ru.
Министр спорта Франции Марина Феррари также высказалась по этому вопросу. По её словам, Франция пока не планирует бойкотировать чемпионат мира.
Потому что это соревнование имеет большое значение в мире спорта. Тем не менее, министр отметила, что они будут следить за развитием ситуации и не исключают никаких вариантов.
Напомним, чемпионат мира 2026 года начнется 11 июня. Турнир пройдет одновременно в трех странах — США, Мексике и Канаде.
Сборная Франции является действующим финалистом чемпионата мира. Ожидается, что это повысит интерес к турниру.