O‘zbekiston futzal jamoasi Osiyo kubogiga tayyor
U jamoaning tayyorgarligi, maqsadlari hamda guruh bosqichidagi raqiblar haqida batafsil ma’lumot berdi. Nodir Eliboyev avvalo Indoneziya tomoniga minnatdorchilik bildirgan holda, Jakarta shahridagi qabul va mehmondo‘stlik uchun mamlakat rahbariyati hamda sport mutasaddilariga o‘z tashakkurini izhor etdi.
Shuningdek, musobaqada ishtirok etayotgan barcha jamoalarga omad tiladi. Murabbiyning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston terma jamoasi musobaqaga jiddiy tayyorgarlik ko‘rgan.
Jamoa Jakartaga faqat qatnashish uchun emas, balki yuqori natijaga erishish maqsadida borgan. Eliboyevning asosiy maqsadi guruh bosqichidan muvaffaqiyatli o‘tib, pley-off bosqichiga yo‘llanma olishdir.
Shu bois, har bir o‘yinda faqat g‘alaba uchun kurashish talab etiladi. Bosh murabbiy bu maqsad qiyin bo‘lsa-da, amalga oshirish mumkinligini ta’kidladi.
Eliboyev tarkibda ayrim muammolar borligini ham yashirmadi. Ba’zi futzalchilar jarohat sabab tarkibga qo‘shilolmagan, bu esa jamoaning o‘yin strategiyasida o‘zgarishlar qilishga majbur qilgan.
Shunga qaramay, terma jamoa tayyorgarlikni davom ettirgan va yangi taktikalar ustida ishlashni davom ettirmoqda. Murabbiy musobaqaning dastlabki o‘yinlaridan keyin jamoaning qanchalik tayyor ekanligi aniq bo‘lishini aytdi.
Shuningdek, turnir davomida tahlil va izlanish ishlari davom ettirilishini ta’kidladi. Eliboyevning fikricha, barcha futzalchilar jangovar ruhda va maydonda oxirigacha kurashishga tayyor.
Raqiblar haqida gapirarkan, murabbiy Osiyo futzalida “oson jamoa” yo‘qligini ta’kidladi. Final bosqichiga chiqqan barcha jamoalar yetarlicha kuchli, shuning uchun har bir raqibning o‘yin uslubi chuqur tahlil qilingan va futzalchilarga tegishli ko‘rsatmalar berilgan.
O‘zbekiston futzal milliy jamoasi guruh bosqichida Tojikiston, Avstraliya va Yaponiya jamoalariga qarshi bahs olib boradi. Dastlabki o‘yin 28 yanvar kuni Tojikistonga qarshi bo‘lib o‘tadi.
O‘yinning boshlanish vaqti Toshkent vaqti bilan soat 17:00 ga belgilangan. Endi esa barchaning e’tibori Jakartada bo‘lib o‘tadigan bahslarga qaratilgan.

Узбекская футзальная команда готова к Кубку Азии
Главный тренер национальной сборной Узбекистана по футзалу Нодир Элибоев принял участие в пресс-конференции перед турниром Кубка Азии–2026. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он подробно рассказал о подготовке команды, целях и соперниках на групповом этапе. Нодир Элибоев в первую очередь выразил благодарность Индонезии, поблагодарив руководство страны и спортивных специалистов за прием и гостеприимство в Джакарте.
Также он пожелал удачи всем командам, участвующим в соревновании. По словам тренера, сборная Узбекистана серьезно подготовилась к турниру.
Команда отправилась в Джакарту не только для участия, но и с целью добиться высоких результатов. Основная задача Элибоева — успешно пройти групповой этап и получить путевку в плей-офф.
Поэтому в каждой игре требуется бороться только за победу. Главный тренер подчеркнул, что хотя эта цель и сложна, её можно достичь.
Элибоев также не скрывал, что в составе есть некоторые проблемы. Некоторые футзалисты не смогли присоединиться к команде из-за травм, что заставило изменить игровую стратегию команды.
Тем не менее, сборная продолжает подготовку и работу над новыми тактиками. Тренер отметил, что после первых игр турнира станет ясно, насколько команда готова.
Кроме того, он подчеркнул, что в ходе турнира будут продолжаться анализ и исследования. По мнению Элибоева, все футзалисты настроены боевым духом и готовы бороться на поле до конца.
Говоря о соперниках, тренер отметил, что в азиатском футзале нет «легких команд». Все команды, вышедшие в финальный этап, достаточно сильны, поэтому стиль игры каждого соперника тщательно проанализирован, а игрокам даны соответствующие указания.
На групповом этапе национальная сборная Узбекистана сыграет с командами Таджикистана, Австралии и Японии. Первый матч состоится 28 января против Таджикистана.
Начало игры запланировано на 17:00 по ташкентскому времени. Теперь все внимание сосредоточено на матчах, которые пройдут в Джакарте.