Abduqodir Husanov Osiyoning ramziy jamoasida!
O‘zbekiston milliy terma jamoasi va «Manchester Siti» klubi himoyachisi Abduqodir Husanov haqida yana bir quvonarli xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro futbol tarixi va statistika federatsiyasi (IFFHS) 2025-yil yakunlariga ko‘ra, Osiyoning eng kuchli futbolchilaridan iborat ramziy terma jamoani e’lon qildi. Ushbu nufuzli ro‘yxatdan 21 yoshli Husanov ham joy oldi.
Mazkur ramziy jamoa to‘rt mamlakatdan futbolchilarni o‘z ichiga olgan. Yaponiyadan besh nafar, Janubiy Koreyadan uch nafar, Saudiya Arabistonidan ikki nafar futbolchi tanlangan bo‘lsa, O‘zbekistondan faqatgina Abduqodir Husanov ushbu jamoaga kiritilgan.
Bu o‘zbek futboli uchun katta yutuqdir. IFFHS tuzgan 2025-yilgi ramziy jamoa tarkibi quyidagicha shakllangan: darvozabon sifatida Dzion Suzuki (Yaponiya), himoyada Abduqodir Husanov (O‘zbekiston), Reo Xatate (Yaponiya) va Min Dae Kim (Janubiy Koreya).
Yarim himoyachilar qatorida Kang In Li (Janubiy Koreya), Muhammad Kanno (Saudiya Arabistoni), Kaishu Sano va Ritsu Doan (ikkalasi ham Yaponiyadan) bor. Hujum chizig‘ini esa Salim Ad-Davsariy (Saudiya Arabistoni), Xyon Min Son (Janubiy Koreya) va Takefusa Kubo (Yaponiya) to‘ldiradi.
2025-yil Abduqodir Husanov uchun haqiqatan ham yorqin davr bo‘ldi. U 20 yanvar kuni Fransiyaning «Lans» klubidan Angliyaning «Manchester Siti» jamoasiga o‘tdi va uzoq muddatli shartnoma imzoladi.
Bu transfer Husanovning xalqaro maydondagi mavqeini yanada mustahkamladi. U Angliya Premer-ligasida ishtirok etgan ilk o‘zbek futbolchilaridan biri sifatida tarixga kirdi.
Shuningdek, Husanovning milliy terma jamoa safida 2026-yilda bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatida qatnashish imkoniyatini qo‘lga kiritgani ham qayd etildi. Bu tanlov shunchaki nomlar ro‘yxati emas, balki Husanovning bir yillik mehnati va irodasi e’tirofidir.
Endi esa undan katta maydonlarda yanada yuqori natijalar kutilyapti. Muxlislar uchun esa bir narsa aniq: Abduqodir Husanov o‘z yo‘lidan qaytmaydi.

Абдукодир Хусанов в символической сборной Азии!
Появилась ещё одна радостная новость о защитнике сборной Узбекистана и клуба «Манчестер Сити» Абдукодире Хусанове. Об этом сообщает Zamin.uz.
Международная федерация футбольной истории и статистики (IFFHS) по итогам 2025 года объявила символическую сборную Азии из лучших футболистов. В этот престижный список вошёл и 21-летний Хусанов.
В эту символическую сборную вошли игроки из четырёх стран. Из Японии было выбрано пять футболистов, из Южной Кореи — трое, из Саудовской Аравии — двое, а из Узбекистана в команду попал только Абдукодир Хусанов.
Это большое достижение для узбекского футбола. Состав символической сборной 2025 года по версии IFFHS выглядит следующим образом: вратарь Дзюн Судзуки (Япония), защитники Абдукодир Хусанов (Узбекистан), Рео Хатате (Япония) и Мин Дэ Ким (Южная Корея).
В полузащите — Кан Ин Ли (Южная Корея), Мухаммад Канно (Саудовская Аравия), Кайшу Сано и Рицу Доан (оба из Японии). Линию атаки дополняют Салим Ад-Давсари (Саудовская Аравия), Сон Хён Мин (Южная Корея) и Такефуса Кубо (Япония).
2025 год стал действительно ярким периодом для Абдукодира Хусанова. 20 января он перешёл из французского клуба «Ланс» в английский «Манчестер Сити» и подписал долгосрочный контракт.
Этот трансфер ещё больше укрепил позиции Хусанова на международной арене. Он вошёл в историю как один из первых узбекских футболистов, выступавших в Английской Премьер-лиге.
Также отмечается, что Хусанов получил возможность принять участие в чемпионате мира 2026 года в составе национальной сборной. Этот отбор — не просто список имён, а признание годового труда и воли Хусанова.
Теперь от него ожидают ещё более высоких результатов на больших аренах. Для болельщиков же ясно одно: Абдукодир Хусанов не свернёт со своего пути.