2030 yilgi Jahon chempionati finali qayerda bo‘ladi?
2030 yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionati finali Ispaniyada o‘tkazilishi ehtimoli katta. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
BBC ma’lumotiga ko‘ra, bu haqda Ispaniya futbol federatsiyasi rahbari Rafael Lusan ma’lum qilgan. Ushbu musobaqa Ispaniya, Portugaliya va Marokash mamlakatlari tomonidan birgalikda tashkil etiladi.
Biroq turnirning dastlabki uchta o‘yini, mundialning 100 yilligini nishonlash munosabati bilan, Janubiy Amerika davlatlari - Urugvay, Argentina va Paragvayda o‘tkazilishi rejalashtirilgan. Rafael Lusan Ispaniyaning yirik sport tadbirlarini muvaffaqiyatli tashkil etish bo‘yicha katta tajribaga ega ekanini ta’kidlab, 2030 yilgi chempionatning asosiy mezboni sifatida aynan Ispaniya yetakchi rol o‘ynashini aytdi.
Shunga qaramay, u final qaysi stadionda o‘tishi haqida aniq ma’lumot bermadi. Boshqa tomondan, Marokash ham finalni o‘z hududida o‘tkazish istagini bildirgan.
Ular Kasablanka shahridagi “Grand Stad Hassan II” stadionini final o‘yini uchun taklif qilmoqda. Qurilishi 2028 yilda yakunlanishi rejalashtirilgan ushbu stadion 115 ming tomoshabinga mo‘ljallangan bo‘lib, dunyodagi eng yirik sport inshootlaridan biri bo‘lishi kutilmoqda.
FIFA esa hozircha final o‘tadigan joy bo‘yicha rasmiy qarorini e’lon qilmagan. Manba: euro-football.ru

Где пройдет финал Чемпионата мира 2030 года?
Существует большая вероятность, что финал Чемпионата мира по футболу 2030 года пройдет в Испании. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным BBC, об этом заявил глава Федерации футбола Испании Рафаэль Лусан. Этот турнир будет организован совместно странами Испания, Португалия и Марокко.
Однако первые три матча турнира, приуроченного к 100-летию мундиаля, планируется провести в странах Южной Америки — Уругвае, Аргентине и Парагвае. Рафаэль Лусан подчеркнул, что Испания обладает большим опытом успешной организации крупных спортивных мероприятий и именно Испания сыграет ведущую роль в качестве основного хозяина чемпионата 2030 года.
Тем не менее, он не сообщил точной информации о том, на каком стадионе пройдет финал. С другой стороны, Марокко также выразило желание провести финал на своей территории.
Они предлагают для финального матча стадион «Grand Stad Hassan II» в городе Касабланка. Этот стадион, строительство которого планируется завершить в 2028 году, рассчитан на 115 тысяч зрителей и ожидается, что станет одним из крупнейших спортивных сооружений в мире.
ФИФА пока не объявила официального решения относительно места проведения финала. Источник: euro-football.ru