Abduqodir Husanov: Yevropa futbolida o‘zbek yulduzi
O‘zbekiston milliy terma jamoasi himoyachisi Abduqodir Husanov bugungi kunda nafaqat mamlakatimizda, balki Yevropa futboli doirasida ham ko‘p tilga olinayotgan futbolchilardan biri hisoblanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning mashhurlik orttirishiga sabab — bir yil oldin Fransiyaning «Lans» klubidan Angliyaning «Manchester Siti» jamoasiga o‘tib, yuqori darajadagi futbol o‘yinlarini namoyish etayotganidir. Husanov o‘zini katta sahnada yo‘qotib qo‘ymadi va ko‘plab mutaxassislar ishonchini qozondi.
Abduqodirning Angliyaga kelganiga bir yildan oshdi. Shu vaqt ichida u «Manchester Siti»ning tajribali murabbiyi Xosep Gvardiola va klub muxlislarining e’tirofiga sazovor bo‘ldi.
U endi nafaqat O‘zbekistonning, balki Yevropa futbolining ham diqqat markazida. Buni Ukraina futboli vakillari tomonidan bildirilgan fikrlar ham tasdiqlaydi.
Jumladan, «Dinamo Kiyev»ning yosh himoyachisi Taras Mixavko Abduqodir Husanovni o‘ziga namuna deb bilishini ochiq aytdi. Mixavko Husanovning yosh bo‘lishiga qaramay, Angliya Premer-ligasida a’lo darajada o‘yin ko‘rsatayotganini ta’kidladi.
Bundan tashqari, Mixavko o‘zining futbolga oid kuzatuvlarida Dortmundning «Borussiya» jamoasidagi Niko Shlotterbek va «Arsenal» himoyachilari Vilyam Saliba hamda Gabrielning o‘yin uslublarini ham yuqori baholadi. Ushbu futbolchilar ro‘yxatida Husanovning ismi tilga olinishi uning yuqori darajadagi o‘yinchi ekanidan dalolat beradi.
Bu kabi e’tirof har bir futbolchi uchun katta ahamiyatga ega, chunki bunday tanlov tasodifiy emas. Abduqodir Husanov futbol olamidagi yo‘lini Belarusning «Energetik-BGU» klubida boshlagan.
Keyinchalik Fransiyaning «Lans» jamoasiga o‘tib, u yerda muvaffaqiyatli o‘yin ko‘rsatdi. 2025 yilning yanvarida esa «Manchester Siti» klubi Husanovni 40 million yevro evaziga sotib oldi.
Bugungi kunda u «Siti»ning asosiy tarkibida ishonchli himoyachilardan biri sifatida tanilgan. Uning universalligi — himoyaning o‘ng qanotida ham, markazida ham o‘ynay olishi murabbiylar uchun katta afzallik hisoblanadi.
Xulosa qilib aytganda, Abduqodir Husanovning muvaffaqiyati nafaqat O‘zbekiston, balki Yevropa futboli uchun ham muhim voqelikdir. Endi u yuqori darajali o‘yinlarini davom ettirib, o‘zini yanada rivojlantirish yo‘lida harakat qilmoqda.
Muxlislar undan katta natijalarni kutmoqda va Husanov bu ishonchni oqlashga qodir futbolchi ekanini isbotlamoqda.

Абдукодир Хусанов: Узбекская звезда в европейском футболе
Защитник национальной сборной Узбекистана Абдукодир Хусанов сегодня считается одним из футболистов, о которых говорят не только в нашей стране, но и в европейском футболе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Причиной его популярности стало то, что год назад он перешёл из французского клуба «Ланс» в английский «Манчестер Сити» и демонстрирует футбол высокого уровня. Хусанов не растерялся на большой сцене и завоевал доверие многих специалистов.
С момента приезда Абдукодира в Англию прошло более года. За это время он заслужил уважение опытного тренера «Манчестер Сити» Хосепа Гвардиолы и болельщиков клуба.
Теперь он находится в центре внимания не только Узбекистана, но и европейского футбола. Это подтверждают и мнения представителей украинского футбола.
В частности, молодой защитник «Динамо Киев» Тарас Михавко откровенно заявил, что считает Абдукодира Хусанова для себя примером. Михавко отметил, что несмотря на молодость, Хусанов показывает высокий уровень игры в Английской Премьер-лиге.
Кроме того, Михавко в своих футбольных наблюдениях высоко оценил стиль игры защитников дортмундской «Боруссии» Нико Шлоттербека и защитников «Арсенала» Уильяма Салибу и Габриэля. В этом списке упоминание имени Хусанова свидетельствует о том, что он игрок высокого класса.
Такое признание имеет большое значение для каждого футболиста, так как подобный выбор не случаен. Абдукодир Хусанов начал свой путь в футболе в белорусском клубе «Энергетик-БГУ».
Позже он перешёл во французский клуб «Ланс», где успешно выступал. В январе 2025 года клуб «Манчестер Сити» приобрёл Хусанова за 40 миллионов евро.
Сегодня он известен как один из надёжных защитников основного состава «Сити». Его универсальность — возможность играть как на правом фланге защиты, так и в центре — является большим преимуществом для тренеров.
Подводя итог, успех Абдукодира Хусанова — важное событие не только для Узбекистана, но и для европейского футбола. Сейчас он продолжает демонстрировать высокий уровень игры и стремится к дальнейшему развитию.
Болельщики ждут от него больших результатов, и Хусанов доказывает, что он футболист, способный оправдать это доверие.