Kanchelskis: JCH-2026da jamoalar ko‘pligi sifatga zarar beradi
Rossiya terma jamoasining sobiq hujumchisi Andrey Kanchelskis 2026 yilgi jahon chempionati haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U bu borada «Yevro-Futbol.Ru» nashriga bergan intervyusida musobaqadagi jamoalar sonining ko‘payishi haqida gapirdi. Bu haqda euro-football.ru xabar berdi.
Kanchelskisning ta’kidlashicha, jahon chempionatida jamoalar sonining 48 taga yetkazilishi musobaqa sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Uning fikricha, bunday holatda kuchli terma jamoalar, masalan, Ispaniya yoki Germaniya kabi davlatlar Kurasao singari nisbatan zaifroq raqiblarni yirik hisobda mag‘lub etishi ehtimoli yuqori bo‘ladi.
Ammo bunday o‘yinlar tomoshabinlar uchun unchalik qiziq bo‘lmasligi mumkin. Shuningdek, ishtirokchilar sonining ko‘payishi musobaqadagi intriga va kutilmagan natijalar ulushini kamaytiradi.
Eslatib o‘tamiz, 2026 yilgi jahon chempionati AQSh, Meksika va Kanadada bo‘lib o‘tadi. Turnir 11 iyundan 19 iyulgacha davom etadi va unda ilk bor 48 ta terma jamoa qatnashadi.

Канчельскис: На ЧМ-2026 изобилие команд повредит качеству
Бывший нападающий сборной России Андрей Канчельскис высказал своё мнение о чемпионате мира 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В интервью изданию «Евро-Футбол.Ru» он рассказал о росте количества команд на турнире. Об этом сообщает euro-football.ru.
По словам Канчельскиса, увеличение числа команд на чемпионате мира до 48 может негативно сказаться на качестве соревнования. По его мнению, в таком случае сильные сборные, например, Испания или Германия, с большой вероятностью будут крупно обыгрывать относительно слабых соперников, таких как Кюрасао.
Однако такие матчи могут быть не слишком интересны для зрителей. Кроме того, увеличение числа участников уменьшит интригу и долю неожиданных результатов на турнире.
Напомним, чемпионат мира 2026 года пройдёт в США, Мексике и Канаде. Турнир продлится с 11 июня по 19 июля и впервые примет участие 48 сборных.