Kanchelskis: JCH-2026da jamoalar ko‘pligi sifatga zarar qiladi
Rossiya terma jamoasining sobiq hujumchisi Andrey Kanchelskis 2026 yilgi jahon chempionati haqida o‘z fikrlarini bildirib, musobaqaga jamoalar sonining ortishi sifatga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda u «Yevro-Futbol.Ru» nashriga bergan intervyusida aytib o‘tgan. Mazkur ma’lumotni euro-football.ru sayti e’lon qilgan.
Kanchelskisning so‘zlariga ko‘ra, jahon chempionatida jamoalar sonining ko‘payishi ba’zi o‘yinlarning qiziqarliligini pasaytiradi. Masalan, Ispaniya yoki Germaniya kabi kuchli terma jamoalar Kurasao kabi nisbatan zaif raqiblarni yirik hisobda mag‘lub etishi ehtimoli yuqori.
Bunday bahslar esa tomoshabinlar uchun unchalik qiziqarli bo‘lmasligi mumkin. Sobiq futbolchi turnirning asosiy jozibasi kutilmagan natijalar va sensatsiyalarda ekanini, jamoalar sonining oshishi esa bu intriga va keskinlikni kamaytirishini qo‘shimcha qildi.
Eslatib o‘tamiz, 2026 yilgi jahon chempionati AQSH, Meksika va Kanada mezbonligida o‘tkaziladi. Turnir 11 iyundan 19 iyulgacha davom etadi va ilk bor 48 ta terma jamoa ishtirok etadi.

Канчельскис: На ЧМ-2026 большое количество команд повредит качеству
Бывший нападающий сборной России Андрей Канчельскис высказал своё мнение о чемпионате мира 2026 года, отметив, что увеличение количества команд может негативно сказаться на качестве турнира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом он рассказал в интервью изданию «Евро-Футбол.Ру». Данная информация опубликована на сайте euro-football.ru.
По словам Канчельскиса, увеличение числа команд на чемпионате мира снижает интересность некоторых матчей. Например, сильные сборные, такие как Испания или Германия, с высокой вероятностью могут крупно обыграть относительно слабых соперников, таких как Кюрасао.
Такие матчи могут быть не слишком интересны для зрителей. Бывший футболист добавил, что основное очарование турнира заключается в неожиданных результатах и сенсациях, а увеличение числа команд снижает интригу и напряжённость.
Напомним, чемпионат мира 2026 года пройдёт в США, Мексике и Канаде. Турнир продлится с 11 июня по 19 июля и впервые примет участие 48 сборных.