“Monumental” stadioni sig‘imi 101 mingga yetkaziladi
Argentinalik “River Pleyt” futbol klubi o‘zining “Monumental” stadionini kengaytirish rejasini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu loyiha doirasida stadion sig‘imi 101 ming tomoshabinga yetkazilishi ko‘zda tutilgan. Hozirgi kunda stadion 85 ming muxlisni qabul qilish imkoniyatiga ega bo‘lib, yangi qurilish ishlari natijasida yana 16 ming o‘rin qo‘shiladi.
Bu haqda euro-football.ru xabar berdi. Loyihaga ko‘ra, qurilish ishlari 2026-yilning aprel oyida boshlanadi va taxminan uch yil davom etadi.
Shunday qilib, yangilangan “Monumental” stadioni 2029-yildan boshlab 100 mingdan ortiq tomoshabinga xizmat ko‘rsata oladi. Bu o‘zgarish stadionni dunyodagi eng katta arenalardan biriga aylantiradi.
Yangi sig‘imi tufayli “Monumental” stadionining hajmi Ispaniyaning mashhur “Kamp Nou” stadionidan oshib ketadi. Ammo u hali ham Shimoliy Koreyada joylashgan va 80-yillarda qurilgan “1 May” nomli “Rungrado” stadionidan kichikroq bo‘lib qoladi.
Shu bilan birga, loyiha nafaqat stadion sig‘imini oshirishni, balki uning umumiy infratuzilmasini yaxshilashni ham maqsad qilgan. Bu yangilanish futbol muxlislari uchun yanada qulay sharoitlar yaratish imkonini beradi.

Стадион «Монументал» будет увеличен до 101 тысячи зрителей
Аргентинский футбольный клуб “Ривер Плейт” объявил о плане расширения своего стадиона “Монументаль”. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого проекта планируется увеличить вместимость стадиона до 101 тысячи зрителей. В настоящее время стадион способен принять 85 тысяч болельщиков, и в результате новых строительных работ будет добавлено еще 16 тысяч мест.
Об этом сообщает euro-football.ru. Согласно проекту, строительные работы начнутся в апреле 2026 года и продлятся примерно три года.
Таким образом, обновленный стадион “Монументаль” сможет обслуживать более 100 тысяч зрителей с 2029 года. Это изменение сделает стадион одним из крупнейших арен в мире.
Благодаря новой вместимости размер стадиона “Монументаль” превзойдет известный испанский стадион “Камп Ноу”. Однако он по-прежнему останется меньше стадиона “Рунградо 1 Мая”, расположенного в Северной Корее и построенного в 80-х годах.
Кроме того, проект направлен не только на увеличение вместимости стадиона, но и на улучшение его общей инфраструктуры. Это обновление позволит создать более комфортные условия для футбольных болельщиков.