Nodirbek va Javohir Tata Steelda peshqadam!
Veyk-an-Zee shahrida o‘tkazilayotgan Tata Steel Chess 2026 musobaqasi qizg‘in davom etmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Kecha, 12-tur bahslaridan so‘ng, musobaqa O‘zbekiston shaxmat ishqibozlari uchun alohida quvonchli bo‘ldi. Ushbu turda Nodirbek Abdusattorov Matiyas Bluebaumga qarshi partiyada g‘alaba qozonib, turnir jadvalidagi peshqadamlik mavqeini yanada mustahkamladi.
Javohir Sindarov esa Pragnanandhaa Rameshbabu bilan durang o‘ynadi. Bu natija oddiy ko‘rinsa-da, turnir jadvalidagi ochkolar uchun muhim ahamiyatga ega bo‘ldi.
Hozirgi kunga kelib, Masters guruhida quyidagi holat kuzatilmoqda: birinchi o‘rinda Nodirbek Abdusattorov 8 ochko bilan peshqadamlik qilmoqda. Ikkinchi o‘rinda Javohir Sindarov 7,5 ochko bilan qatnashmoqda.
U mag‘lubiyatga uchramagan yagona o‘yinchi bo‘lib, 3 g‘alaba va 9 durang qayd etdi. Bu uning barqaror o‘yin namoyish etayotganidan dalolat beradi.
Joriy jadvalga ko‘ra, uchinchi va to‘rtinchi o‘rinlarda Jorden van Forest va Hans Nimann 7 ochkodan to‘plab, Nodirbekni yaqin ta’qib qilmoqda. Musobaqaning hal qiluvchi 13-tur bahslari bugun, 1-fevral kuni Toshkent vaqti bilan 16:15 da boshlanadi.
Bu turda har bir ochko juda muhim, chunki chempionlik taqdiri aynan bugungi partiyalarda hal bo‘ladi. Avvalroq, Nodirbek Abdusattorov jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘lga kiritgani haqida xabar berilgandi.
Endi esa u ushbu muvaffaqiyatli kayfiyatni turnirning so‘nggi kunigacha saqlab qolishga harakat qiladi. Bugungi bahslar nafaqat shaxmat ixlosmandlari, balki barcha sportsevarlar uchun katta qiziqish uyg‘otishi kutilmoqda.

Нодирбек и Джавохир — лидеры в Tata Steel!
Вчера, после 12-го тура, турнир принес особую радость любителям шахмат Узбекистана. В этом туре Нодирбек Абдусатторов одержал победу в партии против Маттиаса Блюбаума, укрепив своё лидерство в турнирной таблице.
Джавохир Синдаров сыграл вничью с Прагнанандха Рамешбабу. Хотя результат кажется обычным, он имеет важное значение для очков в турнирной таблице.
На сегодняшний день в группе Masters наблюдается следующая ситуация: на первом месте с 8 очками идёт Нодирбек Абдусатторов. На втором месте с 7,5 очками находится Джавохир Синдаров.
Он является единственным игроком, не потерпевшим поражений, с 3 победами и 9 ничьими. Это свидетельствует о его стабильной игре.
Согласно текущей таблице, на третьем и четвёртом местах идут Йорден ван Форест и Ханс Ниманн с 7 очками, близко преследуя Нодирбека. Решающие партии 13-го тура пройдут сегодня, 1 февраля, в 16:15 по ташкентскому времени.
В этом туре каждое очко очень важно, так как судьба чемпионства решится именно в сегодняшних партиях. Ранее сообщалось, что Нодирбек Абдусатторов получил путёвку на чемпионат мира.
Теперь он постарается сохранить это успешное настроение до последнего дня турнира. Сегодняшние партии ожидаются с большим интересом не только у любителей шахмат, но и у всех спортивных болельщиков.