2029 yilgi qishki Osiyo o‘yinlari Olmaotada bo‘lib o‘tadi
2029 yilgi qishki Osiyo o‘yinlari Qozog‘istonning Olmaota shahrida o‘tkazilishi rasman e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Osiyo Olimpiya kengashi 2-fevral kuni ma’lum qildi. Dastlab ushbu musobaqani Saudiya Arabistonida o‘tkazish rejalashtirilgan edi.
Hatto, qishki sport turlari uchun maxsus barpo etiladigan Trojena loyihasi asosiy maydon sifatida ko‘rib chiqilgan. Biroq yangi shahar va inshootlarni qurish uchun ko‘p vaqt talab etilishini inobatga olib, musobaqa noma’lum muddatga qoldirilgan edi.
Shu sababli, Olmaota shahrini tanlash eng maqbul qaror bo‘ldi. Shahar avvaldan qishki sport musobaqalarini o‘tkazish bo‘yicha tajribaga ega, infratuzilma yaxshi rivojlangan va kerakli shart-sharoitlar mavjud.
Eslatib o‘tamiz, Qozog‘iston 2011 yilda VII qishki Osiyo o‘yinlariga mezbonlik qilgan edi. O‘sha paytda musobaqalar Astana, Olmaota va ularning atrofidagi hududlarda muvaffaqiyatli tashkil etilgan.
Endi esa 2029 yilgi o‘yinlarga tayyorgarlik jarayonini samarali tashkil etish muhim ahamiyatga ega. Xususan, logistika, xavfsizlik masalalari, sport arenalari va muxlislarga xizmat ko‘rsatish tizimini yuqori sifatda yo‘lga qo‘yish talab etiladi.
Agar bu vazifalar puxta amalga oshirilsa, Olmaota qishki sport bo‘yicha Osiyo mintaqasidagi yetakchi shahar sifatida yana bir bor o‘z o‘rnini mustahkamlaydi.

Зимние Азиатские игры 2029 года пройдут в Алматы
Официально объявлено, что зимние Азиатские игры 2029 года пройдут в городе Алматы, Казахстан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 2 февраля сообщил Олимпийский совет Азии. Изначально планировалось провести эти соревнования в Саудовской Аравии.
Даже проект Трёхна, специально создаваемый для зимних видов спорта, рассматривался в качестве основной площадки. Однако, учитывая, что на строительство новых городов и объектов потребуется много времени, соревнования были отложены на неопределённый срок.
По этой причине выбор города Алматы стал наиболее оптимальным решением. Город уже имеет опыт проведения зимних спортивных соревнований, инфраструктура хорошо развита и имеются необходимые условия.
Напомним, что Казахстан принимал VII зимние Азиатские игры в 2011 году. Тогда соревнования успешно были организованы в Астане, Алматы и прилегающих территориях.
Теперь важным является эффективная организация подготовки к играм 2029 года. В частности, требуется на высоком уровне наладить логистику, вопросы безопасности, спортивные арены и систему обслуживания болельщиков.
Если эти задачи будут тщательно выполнены, Алматы ещё раз укрепит своё место в качестве ведущего города зимних видов спорта в азиатском регионе.