Messi «Galatasaroy»ga faqat uy o‘yinlari uchun kelishi mumkin
Argentinalik mashhur futbolchi Lionel Messi haqida yana bir qiziqarli xabar tarqalmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, u Yevropaga qisqa muddatga qaytib, Turkiyaning «Galatasaroy» klubiga qo‘shilishi mumkin. Turkiya ommaviy axborot vositalarida bu oddiy transfer emas, balki mavsum oxirigacha mo‘ljallangan maxsus loyiha sifatida talqin qilinmoqda.
Xabarlarga ko‘ra, 38 yoshli futbolchi bu taklifni faqat bitta shart bilan qabul qilishi mumkin. U faqat Istanbulda o‘tkaziladigan uy o‘yinlarida qatnashishni xohlaydi va safar uchrashuvlariga bormaslikni istayapti.
Agar bu reja amalga oshsa, Messi taxminan 12 ta o‘yinda maydonga tushishi mumkin. Bunday shartning sabablari ham tushunarli.
Uning yoshi kattalashib bormoqda, uzoq safarlar va o‘yinlar esa charchoq va jarohat xavfini oshiradi. Turkiya matbuoti bu qarorni Messining 2026 yilgi Jahon chempionatiga tayyorgarlik doirasida o‘zini ehtiyot qilish istagi bilan bog‘lamoqda.
Ya’ni, Messi sog‘lig‘ini saqlash uchun faqat uy o‘yinlarida qatnashishni rejalashtirmoqda. Biroq bu borada bir muhim masala mavjud.
Amerikalik «Inter Mayami» klubi Messi bilan shartnomani 2028-yilgacha uzaytirganini rasman e’lon qilgan. Shunday ekan, agar bu xabarlar rost bo‘lsa ham, Messi «Galatasaroy»ga to‘liq o‘tmaydi, balki qisqa muddatli ijara asosida o‘ynashi mumkin.
Hozircha bu haqda rasmiy tasdiq yo‘q, shu bois xabarni ehtiyotkorlik bilan qabul qilish lozim. Shu bilan birga, futbolda ba’zida eng kutilmagan ssenariylar ham amalga oshishi mumkin.
Agar Messi haqiqatan ham Istanbulda faqat uy o‘yinlarida maydonga tushsa, bu voqea futbol tarixidagi eng noodatiy voqealardan biri sifatida eslab qolinadi. Manba: One.uz

Месси может перейти в «Галатасарай» только для домашних матчей
Появилась еще одна интересная новость о знаменитом аргентинском футболисте Лионеле Месси. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным, он может ненадолго вернуться в Европу и присоединиться к турецкому клубу «Галатасарай». В турецких СМИ это рассматривается не как обычный трансфер, а как специальный проект, рассчитанный до конца сезона.
Сообщается, что 38-летний футболист может принять это предложение только при одном условии. Он хочет участвовать только в домашних матчах, проходящих в Стамбуле, и не желает ездить на выездные игры.
Если этот план осуществится, Месси может выйти на поле примерно в 12 матчах. Причины такого условия понятны.
Его возраст увеличивается, а дальние поездки и игры повышают риск усталости и травм. Турецкая пресса связывает это решение с желанием Месси бережно подготовиться к чемпионату мира 2026 года.
То есть Месси планирует участвовать только в домашних матчах, чтобы сохранить здоровье. Однако в этом вопросе есть важный момент.
Американский клуб «Интер Майами» официально объявил о продлении контракта с Месси до 2028 года. Следовательно, даже если эти новости правдивы, Месси не перейдет в «Галатасарай» полностью, а будет играть на правах краткосрочной аренды.
Пока официального подтверждения нет, поэтому эту информацию следует воспринимать с осторожностью. Вместе с тем в футболе иногда происходят самые неожиданные сценарии.
Если Месси действительно будет выходить на поле в Стамбуле только в домашних матчах, это событие запомнится как одно из самых необычных в истории футбола. Источник: One.uz