Infantino: Futbol siyosiy bosimlardan xoli bo‘lishi kerak
Futbol olamidagi eng ko‘p muhokama qilinayotgan mavzulardan biri Rossiya terma jamoalari va klublarining xalqaro musobaqalardan chetlatilishi masalasidir. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu mavzu yana kun tartibiga chiqdi. FIFA prezidenti Janni Infantino ushbu taqiq kutilgan natijani bermaganini ta’kidladi.
Unga ko‘ra, bu qaror umidsizlik va nafratni yanada kuchaytirgan. Infantino sport, xususan futbol, siyosiy qarorlar uchun jazo maydoniga aylanishi kerak emasligini aytdi.
Infantino yoshlar masalasiga alohida to‘xtaldi. Uning fikricha, Rossiyadan kelgan yosh futbolchilarning Yevropada o‘ynash imkoniyati bo‘lsa, bu nafaqat ular uchun, balki umumiy futbol rivoji uchun ham foydali bo‘lardi.
U sport orqali muloqotni saqlab qolish va keskinlikni yumshatish mumkinligini ta’kidladi. Shuningdek, FIFA rahbari tashkilot qoidalari yuzasidan muhim fikr bildirdi.
U siyosiy sabablar tufayli terma jamoalarni chetlatish amaliyotini kelajakda umuman taqiqlash masalasini ko‘rib chiqish kerakligini aytdi. Bu, uningcha, futbolni siyosiy bosimlardan himoya qilish uchun zarur.
Eslatib o‘tamiz, Rossiya jamoalari 2022 yildan boshlab Ukraina bilan nizo sababli FIFA va UYEFA musobaqalarida qatnashmayapti. Infantino esa to‘rt yilga yaqin davom etayotgan bu cheklovni qayta ko‘rib chiqish vaqti kelganini ma’lum qildi.
Xulosa qilib aytganda, FIFA rahbari sportning siyosatdan xoli bo‘lishi kerakligini ochiqchasiga ta’kidladi. Asosiy savol esa shuki, bu bayonotlar amaliy qarorlarga aylanadimi yoki yana uzoq davom etadigan bahs sifatida qolib ketadimi?
Muxlislar esa maydondagi raqobatni ko‘rishni istaydi, tashqi omillar esa futbolning asl ruhini buzmasligi kerak.

Infantino: Футбол должен быть свободен от политического давления
Одной из самых обсуждаемых тем в мире футбола является вопрос отстранения сборных и клубов России от международных соревнований. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта тема вновь вышла на повестку дня. Президент ФИФА Джанни Инфантино подчеркнул, что этот запрет не дал ожидаемых результатов.
По его словам, это решение лишь усилило отчаяние и ненависть. Инфантино заявил, что спорт, в частности футбол, не должен становиться полем наказания за политические решения.
Инфантино особенно остановился на вопросах молодежи. По его мнению, если молодые футболисты из России получат возможность играть в Европе, это будет полезно не только для них, но и для общего развития футбола.
Он подчеркнул, что через спорт можно сохранить диалог и смягчить напряженность. Также глава ФИФА высказал важное мнение по поводу правил организации.
Он заявил, что необходимо рассмотреть вопрос полного запрета практики отстранения сборных по политическим причинам в будущем. По его мнению, это необходимо для защиты футбола от политического давления.
Напомним, что российские команды с 2022 года не участвуют в соревнованиях ФИФА и УЕФА из-за конфликта с Украиной. Инфантино сообщил, что пришло время пересмотреть это ограничение, которое длится почти четыре года.
В заключение, глава ФИФА открыто подчеркнул, что спорт должен быть свободен от политики. Основной вопрос заключается в том, станут ли эти заявления практическими решениями или останутся долгими дискуссиями?
А болельщики хотят видеть соревнования на поле, и внешние факторы не должны нарушать истинный дух футбола.