Sporsafe manbasining Fotomaç nashriga asoslanib bergan xabariga ko‘ra, o‘zbekistonlik hujumchi Turkiya Superligasidagi samarali o‘yinlari bilan yana bir yirik klub e’tiborini tortmoqda. Xususan, “Fenerbahche” klubi Shomurodovning transferi bo‘yicha “Bashakshehir” bilan muloqot boshlagan.
Ma’lum qilinishicha, “Bashakshehir” prezidenti Gyoksel Gyumyushdog‘ futbolchining transferi uchun 20 million yevro talab qilmoqda. Bu narx tasodifiy emas, chunki Shomurodovning joriy mavsumdagi samaradorligi bu bahoni oqlaydi.
U 20 ta o‘yinda maydonga tushib, 14 ta gol urishga muvaffaq bo‘lgan. Bu kabi ko‘rsatkich istalgan klubni harakat qilishga undaydi.
Shuningdek, “Bashakshehir” Shomurodovni o‘z safiga qo‘shish uchun avvalroq 5,7 million yevro sarflagan. Bundan tashqari, uning keyingi transferidan keladigan foydaning 10 foizi “Roma” klubiga to‘lanishi belgilangan.
Bu esa muzokaralarni yanada murakkablashtirishi mumkin. Mutaxassislarning fikricha, agar “Fenerbahche” jiddiy qadam tashlaydigan bo‘lsa, oldinda murakkab savdo jarayoni kutmoqda.
20 million yevro katta summa hisoblanadi, ammo bugungi futbol bozorida bu kabi narxlar odatiy holga aylangan. Eng muhimi, Shomurodovning hozirgi sport formasi uning kelajagini yanada porloq qilishga imkon bermoqda.
Muxlislar uchun qiziqarli tomoni shundaki, Eldor Shomurodovning navbatdagi transferi uning faoliyatini yangi darajaga olib chiqishi kutilmoqda. Qaysi klub bilan shartnoma tuzilishidan qat’i nazar, futbolchining hozirgi o‘yin darajasi unga katta imkoniyatlar eshigini ochmoqda.

Шомуродов в поле зрения «Фенербахче»: начались переговоры по трансферу
По информации источника Sporsafe, ссылающегося на издание Fotomaç, узбекский нападающий своим эффективным выступлением в Турецкой Суперлиге привлекает внимание ещё одного крупного клуба. В частности, клуб «Фенербахче» начал переговоры с «Башакшехиром» по трансферу Шомуродова.
Сообщается, что президент «Башакшехира» Гёксе́л Гю́мюшдог требует за трансфер футболиста 20 миллионов евро. Эта сумма не случайна, так как эффективность Шомуродова в текущем сезоне оправдывает такую цену.
Он вышел на поле в 20 матчах и сумел забить 14 голов. Такие показатели побуждают любой клуб к активным действиям.
Кроме того, «Башакшехир» ранее потратил 5,7 миллиона евро на приобретение Шомуродова. Также предусмотрено, что 10% прибыли от его следующего трансфера будет выплачено клубу «Рома».
Это может усложнить переговоры. По мнению экспертов, если «Фенербахче» решит сделать серьёзный шаг, впереди ожидается сложный процесс сделки.
20 миллионов евро — значительная сумма, но на современном футбольном рынке такие цены стали обычным явлением. Главное, что текущая спортивная форма Шомуродова позволяет сделать его будущее ещё более ярким.
Для болельщиков интересно то, что следующий трансфер Элдора Шомуродова, как ожидается, выведет его карьеру на новый уровень. Независимо от того, с каким клубом будет заключён контракт, текущий уровень игры футболиста открывает перед ним большие возможности.